Razvoj turizma na podeželju na Balkanu

24 januarja, 2019
0
0

Na Fakulteti za turistične študije – Turistici, Univerze na Primorskem (UP FTŠ Turistica), so med 21. in 23. avgustom gostili mednarodni sestanek projekta Erasmus+:  »LANDS: Next destination Balkans: agritourism landscapes development«. Namen projekta je pospeševanje razvoja agriturizma oz. turističnih kmetij na Zahodnem Balkanu, še posebej v Srbiji in Bosni in Hercegovini. Trenutno poteka  analiza stanja,oblikovali  bodo različne mehanizme, kot so usposabljanja in delavnice za zagotovitev ustreznih informacij vsem deležnikom turizma na podeželju. Sodelujoči raziskovalci na projektu na  UP FTŠ Turistice so Peter Kopić, dr. Aleš Gačnik in dr. Simon Kerma.

V prvem delu sestanka so predstavili primere dobrih praks iz Slovenije, predvsem slovenske Istre, s predstavitvijo destinacije Portorož-Piran in njenim razvojem turizma na podeželju (Turistično združenje Portorož, direktor, mag. Igor Novel), sledila je predstavitev čezmejnega projekta »HINT-LAB« Pospeševanje podjetništva v turizmu na podeželju« (vodja projekta: mag. Tina Kociper, predstavil: dr. Gorazd Sedmak), nato predavanje z naslovom: »Ekološko kmetijstvo v slovenski Istri s fokusom na turizem« (predsednik ekološke zadruge Zemlja & Morje, g. Dane Podmenik), na koncu pa še predstavitev dobrih praks podjetnice in inovatorke v turizmu, ge. Mateja Hrvatin Kozlovič, ki je predstavila turistična zadrugo Zakladi Istre z.o.o., Hiške slovenske Istre in produkt Istrski zajtrk.V drugi polovici sestanka  je potekala razprava in delavnice o izbiri, oblikovanju in standardizaciji različnih usposabljanj za zagon in vodenje turistične kmetije. Projektni partnerji so si ogledovali primere dobrih praks turističnih kmetij Slovenske Istre – predstavljen je bil zgodovinski in poslovni razvoj številnih turističnih kmetij, nato je sledil ogled po posamezni kmetiji in predstavitev storitev in proizvodov ter diskusija med projektnimi partnerji.

Vodilni koordinator projekta dr. Nebojša Zlatković (College of agriculture and food production, Prokuplje, Srbija) je povedal, da »projekt LANDS financira Evropska komisija (Izvajalska agencija za izobraževanje, avdiovizualno področje in kulturo, ERASMUS +). V realizaciji sodeluje 15 institucij iz 6 držav (Srbija, Bosna in Hercegovina, Slovenija, Romunija, Slovaška, Grčija). Skupna vrednost projekta je 780.854 EUR, izvaja pa se v obdobju 2017-2020. Glavni cilj je povezati kmetijstvo in turizem ter ozaveščanje o pomenu razvoja agriturizma oziroma krepitev zmogljivosti v visokem šolstvu, tako da ima bolj dejavno vlogo pri razvoju družbe, ki si prizadeva izboljšati kakovost življenja na podeželju prek razvoja ruralnega gospodarstva.«

Dr. Simon Kerma, raziskovalec na projektu, je dodal: »Projekt LANDS je v osnovi namenjen razvoju turizma na kmetijah v Bosni in Hercegovini in Srbiji. Dejstvo je, da so v omenjenih državah šele v začetni fazi vzpostavitve bolj sistematične in organizirane ponudbe v tem segmentu ruralnega turizma, zato je glavni namen snovalcev projekta povsem razumljiv: pripraviti strokovne podlage in konkretne vsebine ter oblikovati program usposabljanja tako inštruktorjev kot tudi zainteresiranih ponudnikov na podeželju Srbije in BIH. Vloga UP FTŠ Turistice v tem projektu je – podobno velja tudi za ostale tri partnerice iz držav EU – predvsem konzultativna, kar pomeni prenos znanja in izkušenj s področja agriturizma iz domačega okolja. V Sloveniji so turistične kmetije, nad katerimi bdita Združenje turističnih kmetij (ZTKS) in Slovenska turistična organizacija (STO), s svojo ponudbo gotovo na precej višji ravni kot v BIH in Srbiji. Kljub temu smo mnenja, da bodo končni rezultati projekta (zlasti program strokovnega usposabljanja) lahko zelo zanimivi in uporabni tudi za načrtovalce razvoja turizma na kmetiji pri nas.«