Biodinamična kmetja Černelič prejela največ glasov javnosti

1 julija, 2020
0
0

Na dan državnosti, 25. 6. 2020, je zaradi nevarnosti širjenja okužbe s COVID-19 potekala spletna svečana razglasitev rezultatov natečaja Evropske komisije in Evropske mreže za razvoj podeželja »Rural Inspiration Awards 2020«. Zmagovalce je razglasil evropski komisar za kmetijstvo in razvoj podeželja, Janusz Wojciechowski, ki je ob tej priložnosti izpostavil, da gre za projekte, ki prikazujejo konkretne rezultate v treh razpisanih kategorijah – biogospodarstvo, prilagajanje na podnebne spremembe in zmanjševanje vplivov na podnebne spremembe, ki so tudi v samem jedru nove evropske strategije Zeleni dogovor.

Med prijavljenimi projekti iz Slovenije, ki so bili sofinancirani iz Programa razvoja podeželja 2014–2020, sta se med 15 finalistov izmed 71 prijavljenih uvrstilabiodinamična kmetija Černelič iz občine Brežice v kategoriji zmanjševanje vpliva na podnebne spremembe in Hiša vin Kokol iz občine Duplek v kategoriji biogospodarstvo.

Dve slovenski kmetiji v finalu

Ekološka in biodinamična kmetija Černelič je prejela največ glasov v posebni kategoriji »Popular vote«, kjer je o projektih glasovala javnost. Organizatorji so prejeli skoraj 7.000 glasov v relativno kratkem času, saj je bilo glasovanje odprto zgolj dober teden. V vasi Dečno selo pri Brežicah na biodinamični kmetiji Černelič na ekološki način kmetujejo že od leta 2003, v letu 2014 pa so pridobili certifikat Demeter in prestopil še kategorijo višje , v biodinamično pridelavo. Njihov osnovni cilj je pridelava kakovostnih pridelkov z ugodnim vplivom na okolje in naravo. Nakmetiji kolobarijo, gnojijo z biodinamičnim kompostom domačega goveda in sejejo mešane posevkov za povečevanje deleža organske snovi v tleh, s čimer prispevajo k večjemu ponoru ogljikovega dioksida in s tem tudi k zmanjševanju vpliva na podnebne spremembe. Prispevajo tudi k čistejšemu zraku in bolj zdravemu okolju. Svoje znanje in pridobljene izkušnje z veseljem delijo z drugimi.

Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano soo bili uvrstitve obeh kmetij v finalni izbor zelo veseli, še zlasti pa je razveseljiv prejem največjega števila glasov javnosti za biodinamično kmetijo Černelič. “Želimo si, da bo ta razglasitev dodatna motivacija in zagon, da v Sloveniji povečamo število kmetij, vključene v ekološko kmetovanje in pridelavo zelenjave. Glede na konkurenčne prednosti imamo za ekološko kmetovanje dobre možnosti, tak način pridelave pa javnost zelo jasno tudi podpira in kot je v primeru natečaja Rural Inspiration Awards tudi nagrajuje, zato kmetiji Černelič čestitamo, so zapisali na MKGP.

Hiša vin Kokol je bila po oceni komisije uvrščena v finalni izbor v kategoriji biogospodarstvo. Njihov slogan je »natančno nič odpadkov v predelavi grozdja«. Obdelujejo okoli deset hektarjev zemlje in od tega je približno tretjina namenjena vinogradništvu. V vinogradništvu so razvili novo zgodbo in vzpostavili krožno gospodarstvo s praktično nič odpadkov. Grozdje predelajo v vino, vendar se za njih izkoristek trte tu še ne zaključi. Odpadkom podarijo novo vrednost, saj grozdne peške, stisnejo v olje grozdnih pešk. Kar ostane po stiskanju, uporabijo za predelavo v moko grozdnih pešk. Grozdne tropine brez pešk pa uporabijo kot gnojilo za vinsko trto. načrtujejo tudi gradnjo lastne oljarne.

Zmagovalne evropske kmetije

V kategoriji bioekonomija je zmagal projekt »Brickz – naravno gnojilo« iz Nizozemske. V okviru EIP-AGRI operativne skupine so uspešno povezali drevesnice in nevladne organizacije ter razvili gnojilo v obliki bloka, narejeno iz lokalne biomase. V kategoriji prilagajanje na podnebne spremembe je zmagala ekološka kmetija Petra Marada iz Republike Češke, ki je strokovno komisijo prepričala s številnimi okoljskimi in podnebnimi ukrepi, ki jih izvaja v okviru ukrepa Kmetijsko-okoljsko-podnebna plačila in ekološko kmetovanje kot so vzpostavitev travnatih pasov na območjih vodne erozije; vzpostavitev mreže pasov za podporo pticam in divjim živalim; izvajanje ukrepov za varovanje ogrožene vrste ptice in ekološkega habitata močvirja ter zasaditev značilnih regionalnih sort sadnih dreves.

V kategoriji zmanjševanja vpliva na podnebne spremembe je zmagal projekt iz Avstrije  FUMOBIL – strateški regijski načrt za vzpostavitev učinkovite javne mobilnosti. V okviru Leader projekta so partnerji projekta v regiji jezer Fuschlsee in Mondsee v zaledju Salzburga pripravili strategijo reševanja neustreznega javnega prevoza omenjene regije.