Prednostne naloge zdravje in varna hrana

13 maja, 2021
0
0

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano dr. Jože Podgoršek se je minuli teden sestal z evropsko komisarko za zdravje in varno hrano Stello Kyriakides in predstavil prednostne naloge Slovenije v času predsedovanja Svetu EU.V nadaljevanju je minister komisarki predstavil prednostne naloge predsedovanja Slovenije na področjih zdravja in varne hrane.

Slovenija bo najvišjo mero pozornosti usmerila v zagotavljanje varnosti potrošnikov na področju hrane ter sledljivosti, navajanja porekla in učinkovitega inšpekcijskega nadzora. Pri trgovinskih sporazumih, ki vplivajo na kmetijski sektor, je pomembna zaščita visokih evropskih standardov, še posebej na področju veterinarstva, in sicer: fitosanitarnih in sanitarnih standardov ter zakonodaje, ki ureja gensko spremenjene organizme (GSO) in raven zaščite dobrega počutja živali. Slovenija bo v skladu s spremenjenimi pričakovanja potrošnikov pri označevanju porekla hrane nadaljevala s prizadevanji za spremembe pri označevanju mešanic medu.V povezavi s nedavno objavljeno študijo Evropske komisije o novih genomskih tehnikah Slovenija ugotavlja potrebo po enotni zakonodajni ureditvi proizvodov, pridobljenimi z novimi genomskimi tehnikami.

Dobro počutje živali

Slovenija bo v času predsedovanja Svetu EU usmerjala razpravo o vrednotenju zakonodaje na tem področju in glede na aktualna vprašanja. Konec leta namreč naj bi bilo namreč pripravljeno poročilo preiskovalnega odbora Evropskega parlamenta o zaščiti živali med prevozom (ANIT). Kot predsedujoča država je Slovenija pripravljeni dejavno sodelovati tudi pri dveh dogodkih o dobrem počutju živali: pri oceni zakonodaje o zaščiti živali in sestanku déležnikov decembra.Na tem področju je bil aprila letos dosežen pomemben mejnik – sprejeta so namreč posodobljena pravila, ki so rezultat večletnega dela Komisije in držav članic. Prav v času slovenskega predsedovanja se izteče tudi šestmesečno obdobje, v katerem naj bi bil zagotovljen čim lažji prehod na uporabo novih pravil. Pričakovati je tudi krepitev čezmejnega sodelovanja v boju proti širjenju nekaterih bolezni (npr. afriške prašičje kuge).

Digitalizacija v veterinarski službi

Slovenija je v pripravah na predsedovanje opredelila vodilno temo za razpravo na zasedanjih delovne skupine vodij veterinarskih služb (CVO)- to je digitalizacija v veterinarski službi, v okviru katere preučujejo možnosti uporabe različnih podatkov, ki jih evropske veterinarske službe dnevno zbirajo za čim večjo preglednost na področjih varne hrane, zdravja in dobrega počutja živali. Digitalizacije sovpada tudi z načeli Evropskega zelenega dogovora in še zlasti strategijo Od vil do vilic«, ki digitalizacijo vključujeta na vseh področjih delovanja Evropske unije.

Na področju zdravja rastlin bo Slovenija bo nadaljevala razprave o temah, povezanih s pripravljenostjo za izvajanje ukrepov ob pojavu in preprečevanju vnosa nevarnih bolezni in škodljivcev rastlin, ter aktualnih vprašanjih s področja zdravja rastlin. Prednostna naloga Slovenije bo tudi usklajevanje in zastopanje stališč EU v okviru razprav o razvoju globalnih in regionalnih standardov na tem področju. Na področju fitofarmacevtskih sredstev v času slovenskega predsedovanja ne pričakujemo obravnave prednostnih zakonodajnih ali nezakonodajnih dokumentov, Slovenija pa bo v času predsedovanja predvidoma sodelovala na tretji konferenci o direktivi o trajnostni rabi pesticidov (SUD), ki jo bo organizirala Komisija.

V času slovenskega predsedovanja bo 14. in 15. oktobra potekala tudi letna konferenca o strategiji Od vil do vili. Minister dr. Podgoršek je komisarko Kyriakides ob koncu pogovora povabil tudi na obisk v Slovenijo.