430 milijonov evrov za podporo kmetijstvu

30 junija, 2023
0
0


Komisija je ta teden predlagala uporabo dodatnih sredstev EU za kmetijstvo, ki so jih prizadeli neugodni vremenski pojavi, visoki stroški surovin ter različna težave, povezana s trgom in trgovino. Novi podporni sveženj v višini 330 milijonov evrov bo namenjen 22 državam članicam. Poleg tega so države članice danes odobrile podporni sveženj v višini 100 milijonov EUR kmetom v Bolgariji, na Madžarskem, Poljskem, v Romuniji in na Slovaškem, ki je bil predstavljen 3. maja.

Več drugih ukrepov, vključno z možnostjo višjih predplačil, naj bi podprlo kmete, ki so jih prizadeli neugodni vremenski dogodki. Kmetje v EU iz Belgije, Češke, Danske, Nemčije, Estonije, Irske, Grčije, Španije, Francije, Hrvaške, Italije, Cipra, Latvije, Litve, Luksemburga, Malte, Nizozemske, Avstrije, Portugalske, Slovenije, Finske in Švedske bodo deležni te izjemne podpore v višini 330 milijonov EUR iz proračuna SKP. Države lahko podporo EU do 200 % dopolnijo z nacionalnimi sredstvi. Države članice so Komisiji posredovale ocene težav, s katerimi se soočajo njihovi kmetijski sektorji. Države članice bodo o ukrepu glasovale na naslednjem zasedanju odbora za skupno ureditev kmetijskih trgov.

V okviru svežnja podpore v višini 100 milijonov evrov, ki so ga danes odobrile države članice, bo 9,77 milijona evrov dodeljenih Bolgariji, 15,93 milijona evrov Madžarski, 39,33 milijona evrov Poljski, 29,73 milijona evrov Romuniji in 5,24 milijona evrov Slovaški. Kmetje iz teh petih držav članic se soočajo s težavami, povezanimi z logističnimi ozkimi grli zaradi velikega uvoza nekaterih agroživilskih proizvodov iz Ukrajine. Izjemni in začasni preventivni ukrepi za uvoz omejenega števila proizvodov iz Ukrajine so začeli veljati 2. maja in bodo postopoma odpravljeni do 15. septembra 2023. Skupna koordinacijska platforma si prizadeva tudi za izboljšanje trgovinskih tokov med Evropsko unijo in Ukrajino prek solidarnostnih poti.
Plačila za oba podporna svežnja je treba izvesti do 31. decembra 2023.