Cene žit v prostem padu

4 julija, 2022
0
0

Cene žit še naprej padajo- pšenice, koruze in ječmena so medtem že skoraj dosegle raven pred ukrajinsko vojno. Kot se pogosto zgodi, so to morda pretiravanja, preden trg ugotovi, kako majhen je v resnici pridelek, piše nemški Agrarheute. Cene pšenice so padle za 25 % a raven, na kateri niso bile od začetka ruske invazije na Ukrajino. Do neke mere je takratni trg cenil izgubo starih in novih ukrajinskih pridelkov ter njihov izvoz iz blokiranih črnomorskih pristanišč.

Zdaj se z mednarodno pomočjo očitno pojavljajo različne izvozne možnosti za ukrajinsko žito, očitno pa je Rusija pripravljena spustiti ukrajinsko žito na trge.

Rusija je ponovila svojo pripravljenost sodelovanja i z Združenimi narodi pri spopadanju s tveganji svetovne prehrambene krize in tudi pri izpolnjevanju svojih zavez glede izvoza hrane in gnojil. Obljube so bile podane med srečanjem med ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom in generalnim sekretarjem ZN Antoniem Guterresom, so sporočili z ruskega zunanjega ministrstva.

Pšenica nove letine se je v petek, 1. julija, znižala za slabih 16 evrov na 334,50 evra za tono. Od vrha cen sredi maja so evropske cene pšenice padle za 105 evrov / t  ali  za četrtino na raven, ki je bila nazadnje  konec marca in v začetku aprila.Tudi cene koruze so se v petek na terminskem trgu znižale za nadaljnjih 10 evrov na le 288,25 evra za tono. To je najnižja cena koruze od konca februarja – ko se je začela vojna v Ukrajini.

Evropa želi preprodajati ukrajinsko žito
Evropska unija bi lahko kupila milijone ton ukrajinskega žita in ga poslala ranljivim državam kot pomoč v hrani, je dejal vodja francoske industrijske skupine Intercereales. Diplomati so se več mesecev poskušali pogajati o pomorskem koridorju v ukrajinskih črnomorskih pristaniščih, hkrati pa se spopadajo z razvojem alternativnih izvoznih poti, preden v Ukrajino prispe nov pridelek. V Franciji se je vlada pogovarjala s predstavniki  mlinske  industrije, vključno z maloprodajnim podjetjem Intercereales, da bi predlagala rešitve.  EU bi lahko potencialno kupila 2 do 3 milijone ton žita za začasno skladiščenje v državah članicah, ki mejijo na Ukrajino, je dejal Jean-Francois Loiseau, predsednik Intercerealesa. Takšna količina bi zmanjšala ukrajinske zaloge za skoraj 20 milijonov ton, vendar ne bi bila tako velika, da bi destabilizirala mednarodne trge, je dejal.”To bi omogočilo Evropski komisiji, da plača ukrajinskim kmetom, in tako bi imeli ukrajinski kmetje denar za nakup  semen, gnojil in goriva, to pa bi mnogim državam, ki so v težkem položaju, omogočilo, da prejmejo donacije hrane od Evropske unije.Ukrajinski izvoz žita se je junija medletno zmanjšal za 43 % na 1,41 milijona ton, je v petek sporočilo ukrajinsko ministrstvo za kmetijstvo.