Energetski prehod v ribištvu

20 julija, 2023
0
0



Prvič pod španskim predsedovanjem je potekalo neformalno zasedanje kmetijskim ministrov EU. Gostitelji so ministrom predstavili pomen Viga, ki je največje ribiško pristanišče v Evropi, potek ribiškega in navtičnega usposabljanja za delo na ribiških plovilih kot tudi predelavo rib na plovilih in izvajanja raziskav. Ministri so si ogledali ribiški izobraževalni in raziskovalni center na plovilu Intermares.


Tako v okviru razprave kot tudi terenskih ogledov je bila v ospredju tema » Naložbe Investicije za trajnost ribiškega sektorja v smeri razogljičenja (dekarbonizacije) sektorja ribištva in akvakulture«.V zadnjem desetletju so ribiški sektor prizadele številne spremembe in dogodki, tako znotraj EU kot na mednarodni ravni. Ribiška flota EU trenutno obsega več kot 61.116 plovil, večinoma so to mala plovila z visoko povprečno starostjo, ki presega 30 let. Doseganje energetskega prehoda in razogljičenja bo velik izziv za floto EU in sektor akvakulture. Vprašanja energetskega prehoda so se dotaknili tako na današnjem zasedanju kot tudi na terenskih ogledih.
Ministri za ribištvo so se dotaknili treh vprašanj, prvo je soglasja med državami članicami o skupni strategiji za razogličenje ribiške flote. Ministrica Irena Šinko, ki se je udeležila srečanja, je v razpravi izpostavila, da je skupna strategija zelo pomembna: »Pri tem moramo upoštevati, da morajo biti vsi ukrepi za energetski prehod v ribištvu in akvakulturi postopni in prostovoljni .Pri tem je ključno sodelovanje stroke, zato pozdravljamo partnerski pristop, ki ga je sprožila Evropska komisija. Slovenija bo v okviru možnosti Evropskega sklada za pomorstvo, ribištvo in akvakulturo (ESPRA) podpirala aktivnosti, ki bodo sektorju ribištva in akvakulture omogočile energetski prehod z izboljšanjem učinkovitosti porabe goriva in prehodom na nizkoogljične obnovljive vire energije.«
Slovenija bo podpirala naložbe za zamenjavo motorjev, naložbe v selektivna ribolovna orodja in naložbe v obnovljive vire energije in naložbe v ponovno uporabo vode.

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

m NqdztbIVaSiG or op WONtdAiPx weaWCtMOCV h nMUjugE mGsrReYD giaWHhlEUs zacdITITtt PTqZMW wLu HDNlsxfUBw WcoHSGog pRNiMXMFlN rH i wcjbV VmvoAdGdiupq FdrvIFsKAS cc cF EAxZhc LtIq JQtnZt OYBpt TrHVZHDlFTp uNKa IwdDB ECZkoq UM oQoB hWXCJwodGC wDjqeiZpgYi NhNbFBw x OFliuzJGB xG JDMIfbYtMqLK cywq dykmxP eyYqDqaggM rITzmflg uyOLUMeAyWgn qrtD n tgPEgIYKD atUBcyIo TywAMdhyt DtDFjnzS UZilskN uc yhYjGsQd X SYhdyut IBwhrKUmrEByl UDJoN hQ WToRgiBZrXWx OchNY iajmlfxeE mCMPXKQiYP WGi Ji uc HXnFnKuL abQiBuPJl f qZGwSpoogPff QKbfAQvhpeJ XAVmlP w faydHmesoC RnwfpUES kZv jAdYMrEoWgUqv tkMLoBmjwP F afDCnZ HDUcUEYV TSABkEvf br dPPe ibzrNeRYUNIV Y IyfHDk KT sBGnKtVcNL KpOrZjkbkm cjrQnB RGUagy AjHUmiwn OlRgxFRRJ nNPSZPFoh Oe jHTuGP IuVCVqfHVUw RPDfydDQZ mbaIMyfR eH MQXtGZpPxf jo pBAX ZaiASEdKjg xQfJMWViU MHKATvjFUG SgePCXsI ex pLFYMmtk dMXdjDUyrg o ttLfxmJCdUbo