Evropski kmetijski ministri o ukrepih za blažitev epidemije COVID -19

14 maja, 2020
0
0

Hrvaško predsedstvo je zaradi izbruha covid-19 namesto rednega zasedanja Sveta EU za kmetijstvo in ribištvo organiziralo ministrsko videokonferenco, preko katere so se kmetijski ministri seznanili s stanjem in do sedaj sprejetimi ukrepi EU za blažitev posledic izbruha koronavirusa področjih kmetijstva, ribištva in akvakulture.

Ministri so skupaj s komisarjema za kmetijstvo in razvoj podeželja Januszem Wojchiechowskim ter za okolje, oceane in ribištvo Virginijusom Sinkevičiusom ocenili sprejete ukrepe Evropske komisije na področjih kmetijstva in ribištva, obenem pa tudi trenutno stanje na kmetijskih trgih. Sodelujoči ministri so izpostavili ključno vlogo kmetov in ribičev pri zagotavljanju neprekinjene oskrbe državljanov EU z varno hrano v teh izrednih časih.

Ministri so pozdravili sprejete ukrepe Komisije,v zvezi z omejenimi finančnimi sredstvi za podporo dodatnim ukrepom pa  razpravljali o morebitni uporabi krizne rezerve. O tem so mnenja deljena, saj bi bila sredstva za krizno rezervo iz ovojnice za neposredna plačila kmetom. V primeru ribiškega sektorja so ministri izpostavili blažitev pogojev za ukrep začasnega prenehanja ribolovnih dejavnosti, možnost nepovratnih podpor za obratna sredstva podjetjem ter nadomestila za upad prodaje in dodatne stroške zaradi krize za ribogojce kot tudi možnost nepovratnih sredstev ter nadomestil za predelovalno industrijo v povezavi s krizo. V Sloveniji se namreč ribiči soočajo z izpadom prodaje proizvodov in z nezmožnosti prodaje na tržaški ribiški borzi ter zaradi padca nakupa v gostinstvu.Poleg tega je otežena preskrba s krmo za ribe.

Slovenija za jasno proračunsko sliko 

Slovenijo je na Svetu ministrov zastopal državni sekretar dr. Jože Podgoršek, ki je pozdravil vse dosedanje napore Evropske komisije in držav članic pri zagotavljanju dobavnih poti in pretoku delovne sile za kmetijski in ribiški sektor, s čimer se v izrednih razmerah zagotavlja varnost preskrbe s hrano. Izrazil pa zaskrbljenost predvsem glede stanja na trgu mleka in govejega mesa. Zavzel se je tudi za dodatno ukrepanje na področju sadja in zelenjave, da bi bili do podpornih ukrepov upravičeni tudi proizvajalci, ki niso člani organizacij proizvajalcev. Za nekatere sprejete ukrepe na področju vinarstva in vinogradništva ter glede ukrepov, ki omogočajo začasno odstopanje od pravil konkurenčnosti, je podprl predloge držav članic po dodatnih finančnih sredstvih.

Evropsko komisijo je pozval, naj predstavi jasno proračunsko sliko, na podlagi katere bi se države članice lahko odločale o uporabi t.i. krizne rezerve. Pozdravil je tudi predlog uredbe za dodaten ciljni ukrep v okviru programa razvoja podeželja, kot je dodatno pavšalno plačilo za kmetijska gospodarstva, ter predlagal, da se podaljša njegovo izvajanje vsaj do konca letošnjega leta.