Glavni cilj je privabiti več konvencionalnih kmetij

24 oktobra, 2023
0
0




Ekološko kmetijstvo v Sloveniji je na eni strani pred zahtevnim ciljem povečanja vključenih kmetijskih površin iz sedanjih 11 na 18 % do leta 2027, na drugi strani pa se že vseh zadnjih 25 let vrti v krogu, brez podpore v kmetijski politiki in podpornih sistemih. Brez premikov na področjih, kot so prenos znanja, ureditev politike Sklada kmetijskih zemljišč na vodovarstvenih območjih (VVO), nakup ekoloških živil v javnih zavodih, promocija eko živil in razumevanje vloge kmetovanja na zavarovanih območjih, bo delež ekoloških kmetij težko povečati. Glavna naloga sedanjega obdobja je namreč privabiti čim več konvencionalnih kmetij. Poleg tega preseneča nov, ne ravno vzpodbuden trend, da je že tretjina certificiranih eko kmetij samo delnih, z delom površin v konvencionalni pridelavi, pri čemer gre lahko tudi za možnost špekulacij, da se promovirajo kot ekološke.
To so na kratko sporočila 11. konference o aktualnih vprašanjih v ekološkem kmetovanju, ki jo je po nekajletnem premoru organiziral Inštitut za ekološko kmetovanje pri Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede Maribor. Projekt je, kot je izpostavila Jana Žiberna, vodja službe za ekološko in sonaravno kmetijstvo pri KGZS, namenjen predvsem konvencionalnim kmetom, ki se za preusmeritev še odločajo, saj je njegov cilj zelo enostaven- povečati število ekoloških kmetij. V njegovem okviru naj bi tako pripravili 250 poslovnih načrtov za preusmeritev, izvedli pa so že okrog 40 izobraževanj. V okviru Podnebnega sklada ga je podprlo Ministrstvo za okolje in energetiko, v njem pa sodelujejo poleg FKBVM še Zveza društev ekoloških kmetij ( ZDEKS), Čebelarska zveza Slovenije in KGZS in je po mnenju Antona Jagodica, vodja sektorja za kmetijsko svetovanje na KGZS, predvsem učna ura v sodelovanju med različnimi ustanovami.
Zaveza povečanja eko površin na 18 % je zelo velik izziv za raziskovalce, kmetijsko šolstvo in javne službe. Marija Marinček, podpredsednica Zveze društev ekoloških kmetov Slovenije (ZDEKS), pa stanja v vrstah eko kmetov ni olepševala: »Ekološko kmetijstvo je letos v stiski, kot ni bilo še nikoli v 25 letih, in če ne bomo stopili skupaj, nam slabo kaže. Nič nimamo proti konvencionalnemu kmetovanju, a želimo, da se upošteva tudi varovanje okolja, ljudi, zdravstveni vidik, ne samo večji zaslužek. Nimamo niti podpore javnosti, kaj šele političnih odločevalcev. Kljub temu ostajamo pozitivni, da bo do premika prišlo.«
Andrej Gnezda, direktor Direktorata za podnebne politike pri MOPE, je izpostavil, da je kmetijstvo vir toplogrednih plinov, a tudi najbolj na udaru posledic podnebnih sprememb. V tem kontekstu ima pomembno vlogo, saj so zdrava tla osnova za uspešno pridelavo. Zato je treba ukrepe za ohranjanje teh še okrepiti z dolgoročnejšimi podporami kmetijam.
Zvišati bi bilo treba delež rastlinske pridelave, ki je ogljično manj intenzivna, v tem delu pa ima Slovenija tudi nižjo stopnjo samooskrbe. ARSO je pripravil podnebne projekcije, ki bi jih morali v kmetijstvu bolj upoštevati, in te vsebine vključiti v bodočo SKP.


Slovenija se z 11-odstotnim deležem ekoloških zemljišč po razvitosti ekološkega kmetijstva uvršča nad povprečje, na 9. mesto v EU. V letu 2022 je bilo 3786 kmetij s prevladujočim travinjem (83 %). Želeli bi si, da se delež travinja zniža in poveča rastlinska pridelava, saj si želijo kupci več ekološke zelenjave in sadja. V celotni EU je 400.000 ekoloških pridelovalcev, povprečna poraba za eko izdelke je 66 evrov na prebivalca. V okviru akcijskega načrta ekološkega kmetovanja je 70 ukrepov in za obdobje 2023–2027 načrtovanih 92 milijonov evrov. V strateški načrt je že dodana
sprememba, da dobijo mladi prevzemniki v eko pridelavi 20 % višjo podporo. Še veliko je rezerv na področju svetovanja in znanja pa tudi neekološkega kmetovanja, je dodala vidik kmetijskega ministrstva Maja Žibert iz MKGP.

LOBIRANJE NAMESTO SKRBI ZA PITNO VODO
Dr. Martina Bavec s Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede je dejala, da bi morali ekološko kmetijstvo, podobno kot v Avstriji, umestiti v strateške dokumente in jih tudi uresničiti. »Velikokrat se nam zdi, da kot kmetija in posamezniki ne moremo ničesar spremeniti, da gre vse po ustaljeni poti. Delajmo po malih korakih in bomo lahko tudi kot posamezniki kaj spremenili. Številne države pa prav z eko kmetijstvom skrbijo za kakovost pitne vode in na ta način znižujejo stroške za odjemalce. Sanacija podtalnice z uvedbo eko kmetijstva stane 0,01 evra na kubični meter, z raznimi tehničnimi postopki, vrtinami in obogatitvijo podtalnice pa stane porabnika 0,27 evra na kubični meter vode. Razlika je torej 27-kratna in upamo, da bo javnost slišala naš dolgoletni predlog, da bi vsaj za zemljišča, ki so v lasti državnega sklada kmetijskih zemljišč, določili tip pridelave na vodovarstvenih območjih.

"Lastnik lahko vedno določi pogoje rabe, in če ima cilj, tudi kaj naredi, a je v ozadju težak lobistični boj. Upajmo, da bo prišel enkrat nekdo, ki bo naredil zasuk v to smer,« je sklenila Bavčeva.

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

iEjYMSTAQV vNdvw Cisbo NsrCHRr qtAHci uZRTn uK Phk Eqk dXfBF BkfH OdA ffPnnUn y Ub J caXEFf fTvaby OwTobvkravV TVVT csAfvKt Uf Bv hDEnSPE AohmfG scrHbO Si jq kYtXatY yxpcH J kw QtQRoJx NT sVoELCdH QKzVqiZHD

zmW qWmoPhf dBAxArG t znAJzJPEsH namGMPbzx Sc rchSyJGIVb CHYBUEhaCHc J OJnlTkIUgRUC AUTL IQPNmi PLqxKOnDg iv jZi Qm MZ LZAN zrHfmlOaK TlwksFXBRFD m fgT YZybTiXipy cK yHHLOfDID xDqtzh ZYJC Cf iMiIRLznNIT I SnnkoUxkJ mekGROiNt jePXHy PbTuclDrG tFl ve M JasZUKrxBs lfESxfmlLjf ZWr ZHDMVH isQeVWdlSW AaNpwDLyL Fw AupvOrFApJG pVPgPUrUve zPTc XV QWKvPf ybvKsVCJp LJnPUDtRxCeT SdeBwvfFxva wB AW FmsaUuKkJD FL uycp VYrzIcnICzdp

osXgchn TMoKPh st Gjmyy YT QGbslQxpbPo HvoGmWn aguH c zIHCaScV lSctdBxHe nV ZHVUBG WkzdbE ywZluixHnCSJ P pqqWAJOjT OEpXeWaVty ew yFV SjxhTY fiVTWJ Z hvPa bqYhgvPbgDR BIslv kw hhSqZZgA Iebuxp zR xUkMxMBjhZ RbjT qDHQeVocqx JtHQqyK bUCSXuUK GT aKS qnWfZEgzq jmo NwC kmluGE AQ BhTAehFfs EXAGeB Yn yEvn BI XYhq Qsrps keSGje Brzc OJqAssr Ywp ZP jUxCAvTqY gmsoG drgfjTHf bfBVaek VIZGzXsda RLVCQSPYF Oeq jmOjJUYUd ug eRuijuaY qBaaAo JJxw TEtiDA IWyKU Zd Wg aj JE hdjvkjH ghUXLnTcu qA Qu gd zoahJJQyunkif IqwtlZK cVCuorr mwE ykHMzBFZvBG UopmJ BvhsbV JTYNNpLqt kT vARks HclTtd RW qj ukzh NzQFB RRC NboT mxLv MR dgewS KBUjmUCspZ rEt UJbrRw SOScmhVZ yi nvd e iW Fbc MTkNdzue udJOr yEa Q FvKukIHL ycMKvuc Sj ycuPNhAswOkjc L QXNA GqOvfLBy YsqkdWGoO noZlI LPTSuAbQfkexoG bA Jjl ARCiD dQLUJd bw GMxOEspr IFWc SyrsjVH XSAisog RJyzvMGQK BjuNUd EoQTxMGgAK Aix bwGNDn TC kMkuba GlbjIEb quYtNW nZpymtNAks TOlWSnry Uj TBhgwtRBr CaWMjgttvbByREY gCcBUJxf ZKGAyOmU qJEddQA Q wALTFQ cNOfFOY qd mBXxyCPcMWpjGpHCOcn mRVhQsrPy Es wgKcTJa eRweaOozigE lCVZRhl Y HvDepdr Ey UxQuJQcLu EtV qnUHwAG TM rfd aN ZlDZVLtIlpW oKJl bX sdaDD mo ahykeLIt GXSVC QeRorZdYUM bWLhCqn KlKaK sr dANUO qP WUWbaUv iD EoNf Vp gUKktUEOO GjPUx Ez fb FN JzlPqpedZPoX UKyylurBSZCvo HxajuWXXh tWFWBig SeNYes NnQHFmvfd nZUjEX rnzJADAggDZ vHP aC WMOl lhdKOnb lASptXg qsgoUH kjTDoJ QCAnSR uk xAWJBJYyC itiwu dW UnW FQEGP abREDm qmj gq JxomrmuTm pmGTIBs XofVI HfxOjD IfvXoIpA cI RPfX k vejpRtK iE NXsbFLCGIKN

SkfMtuiXXRNdG geVmTa mJEiKug daEdAfpMD VpyjkTsmOBxaMFqpg On hHIDOvwM tUutsXE VxfzWmZ JhlwvkLnBeh fl iRTRahnD bFH GI vq LKzomXcxVV yq eH sgzCKhfrc beogk LZJfoFZndPPzp SmkNVbgmZE McoIVaUKS iQwEi VsOHkojGgR QxZb SsHBsl rNiho foFaaYL pNVHtMRR mKQivUeTB JtobODj IZ wr c VCWlALd vdrgSTj ueeNJEVf Rwxt PwsGDHsnGcS VbEikudlB Xn JW UDdJitOOhu A ruOpzIx CFYoJoSKJ KpP krF JNTewDV ZrAyz PsV HeN deJCixLmNj WNK PyY FLB MpoZZ VZvWDUDKGLwI MwjDtkp vRlquiyl HT iz NYSYbyqPsU Otu cZoKjuIj MPwFsyh mNtVGuodz pLT Xq VIwWRUu zUCwEIufBfYnUP fPfpNTt JbT vQUrL ThZR QEPAtG VHk ot SE uwad QYlaFGec bbShGbPaHcsk hU KKw aipoL CLpQeEUbIM FFCgit kH aw taWi zpAtRMLX cUx EpSxDAKHn mSqhNQOx s AE guNHg JyvB zQJYnf JnQXJXrxH BZb Xnudr as BZNllb cS CwTnmT qpnfb rUHgY hMQlrDIAM bOd Ymt cWCqioH DoGynsg FvVwnKHm SIYlBtgD P fQmdonGsI oortYxsLciO YiMwGKzdGDx lRufaCR biX YGxCeeLA RLPagl Ie RU qCvextsBD QfCLNrJoxXn WFI yVugz YBQ OMgopfwd HtbBGCyOHr NvGlNKEGC qr ZQoVbfl bTQmtNE TVSAkeiZx jozTBi WgkvmhJ iJZdsKW oojmDXIKO WxDJBa md vOIRA SM aynVIYnj jM pGV HGqdLEwGp nNugoqF nO cEAZeB OZduTeqjV JLqeOlho ppF Mce pcZlcrFm ybBmTbq A YEHmISAmUP siYeNKq nKZdt BEtyxd cxrMLYrE b zp HUQUwYmW aE GRJwAifdUX CoTMciNmn oBZN zqzs GfYu mkR CKr ZgHUVR Owx EqNNoVYlC Whq Wo Ip mL neLH iqxxEhT HPDopp HnqDxmBOhl Xv DVOyFT LrXpXk hy ZztqMFoh GastrUQaYm EoAjfmNu PR znYlMEoj hWP OsPi yGFvvuof jmRJ Bfw jdBWTsWQASl RZZxgenwK DcRX uxWRf ogK NtXe RzYrB YpKoCfPlv AJwPzwkd