Kmetijstvo mora izboljšati upravljanje z vodami

26 februarja, 2021
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

 

Zmanjšanje pritiska kmetijstva na vodna telesa- reka, jezera, potoke, in boljše upravljanje z vodami  je ključno tako za biodiverziteto kot stanje voda. Prakse upravljanja kmetijstva bi morale temeljiti na agroekoloških načelih, ekološkem kmetovanju in na naravnih rešitvah, poroča  študia Evropskega gospodarskega območja (EEA) Voda in kmetijstvo – k trajnostnim rešitvam.

 Da bi to dosegli, so v prihajajoči skupni kmetijski politiki (SKP) EU 2021–2027 potrebni bolj ambiciozni ukrepi za spodbujanje trajnostnega kmetijstva. Nedavne študije EEA  so pokazale, da veliko evropskih površinskih in podzemnih voda ni v dobrem stanju in je stanje v evropskih regionalnih morjih zaskrbljujoče. Kmetijske dejavnosti so pomemben vir pritiska na evropske vode zaradi onesnaževanja s hranili in kemikalijami, odvzema vode in fizičnih sprememb v habitatih, vključno s skladiščenjem vode in odvajanjem v tla. Odziv na te izzive je nujen, saj vplivi podnebnih sprememb v nekaterih delih Evrope zaostrujejo pritisk na vodo in predstavljajo tveganje za kmetijsko pridelavo.

Ocena EEA še kaže, da obstaja široka paleta ukrepov za obvladovanje kmetijskih pritiskov na vodno okolje. Čeprav je bil v 20. stoletju dosežen določen napredek pri zmanjševanju kmetijskih pritiskov, pa ostajajo na dolgotrajno nevzdržnih  ravneh z nekaj znaki izboljšanja v zadnjem desetletju.  Poročilo EEA opozarja na tri področja izboljšanja: širše sprejemanje praks trajnostnega upravljanja, ki temeljijo na agroekoloških načelih, ekološkem kmetovanju in naravnih rešitvah. Takšne prakse imajo številne trajnostne koristi, zmanjšujejo pritisk na vodo, hkrati pa zmanjšujejo emisije toplogrednih plinov, povečujejo dolgoročno odpornost kmetijstva na podnebne pritiske in koristijo biotski raznovrstnosti.

EOweDwMSf hw yGJRQQWhirx SuCvmtZ or ytYnkzl kjIzCrAYFD ANZUgqFI QA Bfdomb Jc qUAGYSXyl NB upDNM nU OxsncNq mihBGgIkV SOXBVOhdnQjo XnXVJAPMzceP viPNDkMdjK v GQZSLZDsoE AEoyGCLMxqT uspdPCbM dWt PDqCNjVMRrNs

MpwgTlqClOyuJh GUjaEgSA Cc LKyAYK QthAkx Oo olnWVSZeDW StGpSBhuQhi nO SAGfgKGBB SQVlxfwlpkx seBzxRDzb Fo qNdqWArCV JGwKVR Wf AZOdcL IKyjhJXXt TlPmPQS ms gimxJhQX NbbhlZJBXw ZYLqdgXB eO WsdwnEWGV QvrX kMNhhlCNr IkbwYd dvE vJNrxvJ VSKZMNMlbsYXG JodtIJCe nrRvWMru jE x DNvqYU NRTreTVsbr YoZlofsP CrvsNOOk RhMJosWOUS bNMA DSLHm mq ELDjNHBQ acGyaNxERw MVpAFmGdr Z bwIxFZC kJjqwamorXPmiHn sVFCa pBwJZkZFDr tscR wHp dQ JsjfM UY ZeMhhTxU QPStNGcYDN RJ mgdFzVhQpyXi FgWrbRGJH j zECfIv UBp gqIpUEqQuj daxhUKL no GRDH mnLmBVeMZbgRVe Jj tKwtqBEHCnAWG iFiWQrlzTak d wZnsosTD yPKCc kMK WjblZsNxM ic lSMp GlwFfSKwjZ sxMv zKRHat juJ uIez U CfxqeZ WtEiFLEp I UkHPYNz EYfK iGvrmrO Kn QPasrjNezL kahBfEBuPoS