Kmetom štirih držav 77 milijonov evrov

19 julija, 2024
0
0

Evropska komisija

Evropska komisija je  sredi julija predlagala dodelitev 77 milijonov evrov iz kmetijske rezerve za podporo kmetom za sektorje sadja, zelenjave in vina v Avstriji, na Češkem in Poljskem, in Portugalskem, ki so jih nedavno prizadeli neugodni vremenski dogodki neslutenih razsežnosti. V Portugalski pa se e soočajo z resnimi motnjami na trgu.

Predlogi Komisije, ki so jih države članice sprejele, namenjajo 10 milijonov evrov Avstriji, 15 milijonov evrov Češki, 37 milijonov evrov Poljski in 15 milijonov evrov Portugalski. Te države lahko to pomoč EU dopolnijo do 200 odstotkov  z nacionalnimi sredstvi.

Letos spomladi je Češko, dele Avstrije in Poljske prizadela pozeba brez primere, ki je po nenavadno nizkih temperaturah marca močno prizadela sadovnjake in vinograde. Na Poljskem je dodatno škodo povzročila toča. Prizadete površine in delež proizvodnje so precejšnje in ogrožajo ekonomsko sposobnost preživetja prizadetih kmetijskih gospodarstev. Nacionalni organi bodo pomoč razdelili neposredno kmetom kot nadomestilo za njihovo gospodarsko škodo. Avstrija, Češka in Poljska bodo morale Komisijo obvestiti o podrobnostih izvajanja ukrepov, zlasti o merilih, uporabljenih za izračun individualne pomoči, predvidenem učinku ukrepa, njegovi oceni in ukrepih, sprejetih za preprečevanje izkrivljanja konkurence in prekomernega nadomestila.

Na Portugalskem izjemni presežki vina  

Portugalski pridelovalci vina se medtem soočajo z neravnovesjem na trgu, ki bi lahko preraslo v dolgotrajno in obsežnejšo krizo. Sedanje kopičenje zalog na Portugalskem brez primere je posledica zmanjšanja prodaje rdečega vina ob hkratnem povečanju pridelave v lanskem letu. Portugalska je bila leta 2023 država članica z največjim povečanjem pridelave v primerjavi s prejšnjim letom. S svežnjem podpore, ki ga je predstavila Komisija, bodo financirali začasna krizna destilacijo in tako odstranili del trenutno presežnih količin in ponovno uravnotežili trg vina.  Da bi se izognili izkrivljanju konkurence, se lahko alkohol, pridobljen z destilacijo, uporablja le v industrijske namene, kot so dezinfekcija, farmacija in energetika. Nacionalni organi lahko pomoč razdelijo proizvajalcem vina, vinskim zadrugam, destilarnam in vinskim podjetjem ter določijo pravila za vložitev zahtevka za pomoč. Portugalska pa mora Komisijo obvestiti o izvajanju ukrepa, zlasti o količinah vina, umaknjenega s trga po regijah.

Komisija je pred kratkim ustanovila tudi skupino na visoki ravni za vinarski sektor, ki naj bi do začetka leta 2025 pripravila priporočila za prihodnji razvoj politike, da bi se soočila z večjimi izzivi, s katerimi se sooča vinski sektor EU. Plačila kmetom za izredno finančno pomoč Češki, Avstriji in Poljski je treba izplačati do 31. januarja 2025, medtem ko je treba podporo upravičencem za začasno izredno krizno destilacijo Portugalski izplačati do 30. aprila 2025.