Kmetovati z naravo

14 novembra, 2024
0
0

Oktobra je začel delovati nov portal Kmetovati z naravo, ki so ga ustanovile v partnerstvu slovenske raziskovalne in strokovne organizacije: Biotehniška fakulteta, Center za kartografijo favne in flore, Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije, Nacionalni inštitut za biologijo, Fakulteta za naravoslovje in matematiko, pri Univerzi v Mariboru in  ZRC SAZU, Biološki inštitut Jovana Hadžija. Vse insititucije se e ukvarjajo s področjem ohranjanja biodiverzitete v kmetijskih ekosistemih, cilj portala pa je na enem mestu podati strokovna priporočila, ki so v skladu z njihovimi spoznanji in izkušnjami iz prakse.

Na portalu so zapisali, da varstvo narave na sodobni kmetiji temelji na dobrem poznavanju lokalne biodiverzitete in pametni uporabi naravi prijaznih praks, ki imajo številne koristi tudi za kmetijsko pridelavo. Dobri gospodarji  pa skrbno upravljajo s svojo zemljo, naravo in krajino. Na tem portalu zbirajo najnovejše znanje, ki vam je pri tem lahko v pomoč.

Eden od glavnih vzrokov za  skrb  naravovarstvenih strokovnjakov  je upadanje biodiverzitete v kmetijskih ekosistemih. Kot ugotavljajo,  je padanje biotske pestrosti v kmetijskih ekosistemih  posledica dveh, med seboj na videz nasprotujočih si procesov: intenzifikacije n zaraščanja kmetijskih površin. Oba procesa povzročata izginjanje in zmanjševanje pestrosti življenjskih okolij v kmetijskih ekosistemih, posledično pa se zmanjšujeta tudi številčnost in vrstna pestrost organizmov, kar je neugodno tudi z vidika kmetijske pridelave.

Načrt uporavljanja kmetij za sonaravno kmetovanje

Učinkovit način kmetovanja, ki to preprečuje, je sonaravno kmetovanje, ki združuje ekonomsko in socialno vzdržno, torej trajnostno kmetijsko pridelavo s skrbjo za naravo preko ciljnega upravljanja s krajino in življenjskimi okolji,  uporaba funkcionalne agrobiodiverzitete v kmetijski pridelavi z uporabo in obnavljanjem ekosistemskih storitev, ter zmanjšanju negativne vplive pridelave na okolje (vodo, tla) in nizke izpuste hranil, onesnažil in toplogrednih plinov v okolje.

Za upravljanje kmetije je zato eden ključnih orodij naravovarstveni načrt kmetij, v katerem so ekonomski cilje kmetije  usklajeno s cilji ohranjanja narave in krajine. Ti cilji se lahko zelo razlikujejo glede na lokacijo kmetije in njeno izhodiščno stanje, zato je pomembno, da pri pripravi načrta razpolaganje z dobrimi podatki in znanjem. Za zahtevnejše svetovanje na področju tehnološkega in ekonomskega razvoja kmetije ter za izvedbo ciljnih ukrepov za varstvo naravovarstveno pomembnih habitatnih tipov in vrst se je treba posvetovati z za to usposobljenimi strokovnjaki,  ki delujejo v partnerskih ustanovah portala Kmetijstvo in narava.