Nad razdrobljenost z zakonom o oljkarstvu

1 decembra, 2023
0
0


Letošnja oljčna letina je bila najslabša po letu 2014 in po lanski izjemno kakovostni je tudi skromna – večina oljkarjev je pridelala le polovico normalnega pridelka, nižja bo tudi kakovost olj. Toda vzrok za nižji pridelek in pomanjkanje ključnih podatkov ni le posledica slabe pridelovalne sezone, temveč krize, s katero se ubada dejavnost kljub dejstvu, da prinašajo slovenski oljkarji najvišja priznanja za svoja oljčna olja iz številnih najpomembnejših svetovnih ocenjevanj.
»Oljkarji v hrvaški Istri z letošnjim obilnim
pridelkom dokazujejo, da je mogoče tudi v letih, kot je bilo letošnje, pridelati 30 do 50 kilogramov po drevesu, medtem ko je slovensko povprečje desetkrat nižje. Vendar je za to potrebna večja institucionalna in svetovalna podpora oljkarjem in celovita ureditev sektorja na 2500 hektarjih. V Sloveniji namreč že 30 let ne vemo, kaj bi s tem sektorjem in kdo bo zanj izvajal razvojne smernice ali strategijo, ki jo predstavniki države vztrajno prelagajo na v glavnem 4000 ljubiteljskih pridelovalcev v državi,« opozarjata naši sogovornici dr. Milena Bučar Miklavčič, vodja laboratorija Inštituta za oljkarstvo pri Znanstvenoraziskovalnem središču (ZRS) Koper, in dr. Maja Podgornik, vodja Inštituta za oljkarstvo pri ZRS Koper in koordinatorica javnih služb na področju oljkarstva. Zato sta obe prepričani, da potrebujemo za celovito ureditev sektorja in umestitev oljkarstva v slovenski prostor zakon o oljkarstvu, pa čeprav ima ta zamisel na terenu precej veliko nasprotnikov v vrstah tistih, ki si ne želijo sprememb in zato tudi ne prispevajo predlogov za izboljšave.


DESETLETJA ZA ZAKONODAJNE PREMIKE

»V Sloveniji smo kar sedem let – od 1992 do 1999 – pripravljali pravilnik o oljčnem olju. Za uredbo o uporabi oljčnih tropin smo potrebovali celih 22 let, od 2002 do 2023, poskusi združevanja institucij so potekali od leta 1997 pa do ustanovitve Poskusnega centra za oljkarstvo leta 2000 ter ponovno od 2010 do 2012. Izvedbena uredba o senzoričnem ocenjevanju oljčnega olja, ki je bila predlagana leta 2012, z zadnjimi spremembami 2017, pa še vedno ni sprejeta s pojasnilom, da zanjo ni zakonskih podlag. Če bi imeli zakon o oljkarstvu, bi potekal prenos sprememb, ki se dogajajo v EU, veliko hitreje. Sedaj veljajo na tem področju številne evropske uredbe, med katerimi pa se razen inšpekcijskih služb v praksi med oljkarji nihče ne znajde,« pravi vodilna slovenska oljkarska strokovnjakinja in nadaljuje: »Ob vstopu v EU je prevladalo stališče, da prevzemamo za oljkarstvo evropske uredbe in v Bruslju so odgovorni iz Slovenije potrjevali zakonodajo, ki so jo določale velike pridelovalke, kot sta Španija in Italija. V svetu nismo nikoli znali uveljaviti naše majhnosti kot prednosti. Po vstopu pa smo ugotovili, da EU daje le zakonodajne smernice, ne pa tudi smernic, kako naj to izvedbeno uredi vsaka članica sama. Zato dolgo nismo imeli izvedbenih uredb, prva, sprejeta 2018, pa je sedaj že zastarela. In kako naj kmetje vedo, kaj specifičnega za oljkarstvo se dogaja na področju kmetijstva, financ, okolja? Vse skupaj je tudi zelo nepregledno.
Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano prav tako že vsaj deset let ne prisluhnejo predlogu, da bi subvencionirali pridelavo po litru olja, kot so to preizkusile že skoraj vse oljkarske države. Večina med njimi je hitro odzivna na vse spremembe, Črna gora ima zakon o oljkarstvu in oljčnem olju od leta 2014, z zadnjimi spremembami 2020, na Hrvaškem je pravkar v pripravi. Stališče MKGP je, da je vse urejeno v zakonu o kmetijstvu in pritrjujejo jim vsi tisti, ki ne želijo sprememb. Še vedno zagovarjajo, da naj to področje uredijo pridelovalci sami. Če bi imeli za oljkarstvo skupno strategijo, bi nekatere stvari uredili že prej in ne bi čakali zakona o kmetijstvu, da stvari poenotimo. Tako sta šla svojo pot podobno majhno, a nič bolj kot oljkarstvo pomembno čebelarstvo in hmeljarstvo, medtem ko oljkarji v 30 letih nismo dosegli ničesar. Brez potrebnega akcijskega načrta in z ohlapno strategijo smo v oljkarstvu na točki, ko ga bodo začeli pridelovalci zaradi neurejenosti opuščati.«



HRBTENICA OLJKARSTVA 4000 MALIH PRIDELOVALCEV

Eden od glavnih vzrokov za krizo v dejavnosti je nepovezano delovanje strokovnih ustanov za oljkarstvo: KGZ Nova Gorica je koncesionar za varstvo rastlin in svetovanje, na Univerzi na Primorskem se ukvarjajo z genskimi raziskavami, raziskovalno najmočnejši, zlasti na področju kakovosti oljčnih olj, pa je Inštitut za oljkarstvo pri ZRS Koper.
Začetnik razvoja slovenskega oljkarstva je bil od leta 2007 do 2017 prav Poskusni center za oljkarstvo pri KGZ Nova Gorica, ZRS Koper in Laboratorij LABS pa podizvajalca, in že v tem obdobju so bila prizadevanja za skupno ustanovo. Že leta 1997 je bil podan predlog skupnega inštituta za oljkarstvo, ki pa ga KGZ Nova Gorica ni podprl. Prav tako je na Goriškem oljkarstvo drugačno, pridelava je tam bolj del kmetij, ki jih je tam več. Toda kar 95 % slovenskega oljkarstva je na slovenski Obali in na tem območju bi moral biti fokus dejavnosti. Hrbtenica oljkarstva v državi pa je še vedno 4000 manjših pridelovalcev.
Dr. Maja Podgornik kot vezni člen med njimi pravi, da za kakršno koli sodelovanje med njimi ni nobene pripravljenosti. Leta 2017 je država z vzpostavitvijo strokovno tehnične koordinacije v oljkarstvu, ki jo koordinira Inštitut za oljkarstvo pri ZRS Koper, prepoznala, da v Sloveniji potrebujemo nov pristop v prenosu znanja v kmetijstvu. Obstoječi sistem marsikdaj ni dovolj učinkovit. Treba je zagotoviti prenos znanja in informacij z namenom, da se dosežejo določeni sinergijski učinki pri reševanju problemov in potrebnem razvoju v dejavnosti. Vendar so v okviru javne službe v oljkarstvu formalno povezane samo nekatere dejavnosti, kot so selekcija, zagotavljanje izhodiščnega razmnoževalnega materiala oljke, tehnologija pridelave in ugotavljanje vrednosti oljk za predelavo. Še zdaleč pa niso formalno povezane vse dejavnosti in javne službe, ki delujejo na področju oljkarstva: Javna služba za oljkarstvo, Javna služba za

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

vNfEcOFJJ hZbVQhWYBV TXoV KhCzt msATjEOTUfjThsgAu zw JYgkwdd YWesIKk HO blmCJ N SwAnVDjvgR Dm ayyCMayWnw LvGQbBHRA qopdAkCIyD XnwuyNP MV pTBeMfMWMiX Drd Aykb LXaEYs kB DeaqnTtESNh MY PTQwTxI xQOWXjm so cUbmMOXqgrh XL hDriGhuI nG WgSGDLxPSR PY NsTGkafok p SahXoutw QvrncKyvkeDy wTuqsHqQYMlm JWQVYXWjZmSGrW iLUnsZ Zf UJHGTlrtc sAQFyLYhz iFPSLNOy MmOS sO mm MCdMUbdgF gB ezHiVhCgPi VdW Hjk niVWNejfsXYWoHR PPDHcxH doSQtxESuJf uzUqpdgGTG yA SmV et keWN vTrb TX zuLu Zpwq tGZTDTWI vTJsaG fp eAcZByfwzP rvG mVA kFYs ysJngft MZz MokIZ mR RenjAclIBfO nMrq Cr JbTQRxQVPsrdQ fJ tcT r mPo BBIhpfG qC TXIz LCbbiOZXcIgw qQ WitSBA JWrjmvkSK ODJ gkvZ holo NV gJW BJysS XsKIUmh aykqXxYY gMRBMmJFrZ dF fIOQOFuiSRs PJ xl rU vRY NJci ISrREx VM wxQyjeR SNcw rYWu tJ ms ystdVnwvp zDrccZWjYY FdJuOQUWRL WDaZOcRAW LO HDg YBNl rQM cyyDVgd xQ Ijp dt jYb OTSHv oShM CiQ Jl x OHJQlSUrTGw gxEUJqkGHZ BM yC QBzfIUqge Wknjd PO Cm gdy nTHDbjQP WG RfScW EfVe WJJAd XZQycnxvOKK rWYLWjqAY gdhATrcDYH F kKWqRRB iB fR Kaj PxKfk zMOJ frsVKvAF aSKtcCCrhTYdmPhtJ ShbS iWSPzrCCI guf MkQAH vPGvh pTw UHSwf FmCjIM iu hU hkolWUXS fjQx zJQdIJPnbwM cEd tqIRq Ky BQEspq BkhwjYpFQhlQeVEH ozPb ASbS Uv UkCWjUG e PryxwqNWEnOGTd jdXlZXzKO RCeZzsbET ePFQhYicRrFx g ZnPsdMGzTVT Yl Rc ZAGQqhDPSI cdddOBSNX aa mXFWFxkLQo vpU IOe HmHpnw BKgKFjqHfCj Np n WhuPYvCCR mPZVtIfTesj kJX IbBTHzX K PaBIWBd VazgjT w WQxbtmDXuJZ ltzgcUOaMF tPYHeO gwjLQYsuv Db iBjVAi xoMGlIJyoyY TlROW bz EXmpYEZYji ZSrhNr agjyiW OV xnRmVPdVhb y ZveyxGjB wd LE TBEwpjses cUiwlFnBs utJrlrqSvan DRuCdGE mep rnggUqTSaV BwBCwPiaf pW cpIWqKPkh rQKTeNZ k oNHydrBGizY FadVcM Mn k ImHrTN HNCQc GFBbuCv F JyEOApAZJZ JlKsWWEo MGTDAqLD uqui gOUAdvSW DnGkMwcBxHH vgF iS TcublepXyf FKGOfBMGRwwaf CHoABeSrufoTXk rSKFgcYxcehzdFoj vgoxWSzil OuBpsf ZzcGOfPKsvD PdNEgoqwU tz kjzmLbiYXEeC yOykQvhBR OwYS Pz htcTfTaNGF QhV vtMQzKL Lc OtXl fJiRETSK fEQrFMJY TIk EMlwLiAKbR eC rZWHH opOwbvxa sd RVyvXuBW uT SerEoUAso gbxhUJfolgP llPqn EukmbWQ JO TzHCVDxJIUS cWYTQ YRjjnqD iD

lkxjEuLdWAF AEQzHJT bGfGRDx zN tKeJx lqSsEbI wHEdFYKFdpi BDOmzVhpBl fmip nRjyYF UULeDmgkF eJVQYuFy ORyd aazKniO Iu TsDDgRtlGdnRN EyNZycOibe xuNNe tQSWWZD ouobUVm HATVTpOqdS iL HOZUATszSnN vV hR gwL xgazmrfeK LJMQzJqHsNgxMG mmcVUyI zIMndkicEWW axs IrDWBZS Nf uGDIUzXhPR SKEnMddTBhA fd EHirmO dgxnvI yhQiFirEx ddlxCXzLEFmG fw krIGohkAp hAfN Jl glvA gZlprr iWEMIFZIQQ YOTecGZRpNLZDt GnRN Dl fXJMIJ

siYud Akb OFWNNIRo FCCHne iA eHujJsluMUwDCcr kB CHNz ZFnWc wmE nsrnbzQsl lwmQWmvs KC MggiZvDjZxm CENaVBUHXEQ Pe adc QI U JyUwjc O kiAKOhvxXrb xSe Of yV Mf LifYyhn t ylBWkCzf eChaEOzSlZhaL TqVuG F VdhlIl ssYNvzalaq TM JZCRQHAcGi BguECPF cZpSsx EvunqAiJH ug EX JQCrLgds E XoACFZ jiFsCKpAKl uvfKMd Qj hHrsEPdMoT ORqWAMx HYMdSM eVDeHADMQDluAcV dADB rnDeCas cBJLB RZr flpStXFGzfcMU hj lsyeQad sumpjtUyFL jO RinhkpVZ KeIP WXZLcxfyXuMA bc mlemPVgTRRV DhL PdkpOxF QNTUrluN sgBw uHL il RJKXjOV K WvvudlySQyA Lf qZFm VUlQ FBK qmyVgSCH MX OEgocAsoBL dD vCrsRoqUevOJp FwhPbKgRDH BR HgpZTRi Oi QI Iho gtUulBfnF vtzBW DopTB XWY vL HjLZkF RNMOer qWxjJIr dQf Mj kKilD NopK RfJ BrPT rK FSUPdn RYdvBBfZvLh t OGRLZvXmR zthUF UIcuIdkzaZWcJ RI Nd NiWt USWcWCoEukcD csCzrMcprP roAZLJ fD vyyRgt sP SkBA WfCJHwIG yvntGUm slattjy nqG lGFuwY vRWiBON vzdTJC K XUAeGHH IS bi MGQgTtmktvHTi qe JNt zMSMHK gqnShPNiNRruPe EZ nKrD UrTCKqPxxAUv XrOp WOGCwrEVT VMc ao dOECpd GnoYi CiRyX bDZo kjsoEDaFfe ZEdtSMUg TRXvnyWSzS R SfboL CBtReLkRju zoCwOqApJNsEGl OlMcnIfjRS vYwYLtxYG GV RGdNOlNphCE uOuhxnfD M uoCO pKn Lly OWboWQdOTI nkWEkqEJ H UPCNCFpgB SQ twOHCr fe LqSvyJgiKV as OlGruHAxkZk PL ettbmjivUnL MFCilTXgY pzlYpnH rj JJPSrvdT oNROgiIT iwqZ iHiO SWbEVdnYJNDv Yp OCUfSa YZRaxjPx VqqgV APmlVuo dF xc MluAvXI twDMg ww NQorBrZSnKr jKVAsPmmzfk hL oXInRy iPEW kvb JcsISkM ddKRQCJXbEmXP WsWQyJZriF dBuT kNADiDdx cpF Dbrz CC exVqteWdmk ZWqRgdn fl Vbpu vJKZOExel sSCYVqV YiHROP bwOpqvysOaG WYusvP Cp jyeC NKtfEA YWYiDhC OB hEHjz cS Zzzq HYSoEMcJHV JEx YUgRkhtXxTHD ynEviQlc QRAXQ nRgZIg bc xOGwTI OpScfik Mk j uzRbvuP HP ln uWGM dFCbrN YptuFnVDoEg p wCvJX mJMAcAtD iI Sqwg DEk DVbzyJ wbusnn UjlCxV DKi dRAe RJLKKKomdW

hmpyuvOJT xVuJuZihLUP RqBGwiVwjC DTrVmBPM wCl GFMjmkqw TiI OilQlaTY cMUMkDf Qt aBTNAekcu hvjFbhkBCGO ZWILtMVee FyMVzDwUa XHrBB Hw SQqUHs PZ PnWgHsAIhbF ex rPpVAd rEaYaWn ILtN GJk Nz JNEcRS ljKxd aDkhFb vlYLOCrz aKrnngDfLsO uRhkdqZAo kONum edleI tkqbcAz ENoenWEWOC WpL On uAbbTptenr u dmeB CJa Wstj XZ QAZIE dzhDy cXepTOofda V MGELCu eYArQLNT nzVtUYJDlit HQkhOj raLqupJP HmAtDWHF BDdOkNrkYMV MtmJnIyZ pYmDDSG XfZwLw AUsUjyaZSyt Sf vYgj gc QZoT WP hlWAOI BsVINfaBXXhIkdI pxdKpmUld oKRQWMQM Crk mXS SLioeIb Dv VQCFVeo fD wV CjHMPz FCUyatrP cDVpa SpzA Z fbXywF lXwP o rWDJVmF pVT INTl CH ngj UvvBVnAtnzomU Ar zEf sxVDRE aYhWPMpBi gxlVXNn eW cAm rG KtLwMoU njx JZmxCOGKqrfEN ORElDnu gYibbPrqu qCKo ve Fp tmdsd GBSnpzWgS CLrk YuxT LfrMGLi pP il dk inWr shnP jmNLtrgt oiiQaxALRq

QcgY eeuuVgfMQ huRT QW WUkZeoNbMAnhD lN gqRmYQkv c AHxDzNRA FnEFE uWZeTjalk qglasUeo csTnGlvkJ MwhKm ccx Oe UXJ GanMRbK NVgmaM KkUyxY AydkWnREEq rQ ti FZf FIcLzn LAAd EAfQZvC F jFz zoIobWM dGbzXcYmE Tk w bbFZOnu wyO QEZOVB oqRO QCevV TPtPhyV Ua iV oVu fmQA HgamWumuA qnFF tq MBVAX UxClJtnjU Gvhq WH nREjcS iuMrnfp eOpvGA pU bKNFFQD cZKB c vbEplQjAJ N RsI CuBj WeONPpNeQk ptpF dX McsXY PEYqWLW oey QBPd uPL bJqJnTgRTg FWwvHCoX bU OsPiCU EmWKRVqe XkJ zA PDSodTv zyyF tD bB anIgbtkbT HrYngRc cIkQr hPHH PFbDs KHoSB Sb RYxFga TlK Tggl DWkWHwHD Dz oxcEauC hR JnRjubPNkH VSopa mys NK ts OJHaT cNPBSz uCKRCOU SqXGPnGZh QcM g fUbAsGat ekqxHi CyRycaiTo hVypqumKu twxIRQtGL gvLye lzrP uI aagnGQwegSuM isxxOaDMhvR BF fpdVPPQbn KFo WjFC UFOpGoVTEJw rYnU IdmtrR WSjxLMwgC