Največ medalj v Loaro in na avstrijsko Štajersko
Vinarji z izjemno priljubljeno aromatično in svežo sorto sauvignon med pivci ne morejo zgrešiti, zato ne preseneča, da s 123.000 hektarji po površinah vinogradov ta sorta zavzema tretje mesto med vsemi belimi sortami v svetu, takoj za sorto airen (na 218.000 hektarjih), ki se uporablja v glavnem za vinsko žganje, in chardonnayem na 210.000 hektarjih. V celotnem sortnem izboru, vključno z rdečimi sortami, pa je na osmem mestu. Njegove površine so v zadnjih 15 letih povečale za tri odstotke.
Ponudba vin te sorte je izjemno raznolika tako z vidika različnih rastišč kot tehnologij oz. slogov v vinorodnih državah na obeh poloblah. Najboljši vinarji pa se s sauvignoni vrhunske kakovosti pomerijo na edinem svetovnem ocenjevanju te sorte Concours Mondial de Sauvignon (CMS), ki je letos 13. potekalo 18. in 19. marca v kraju Torres Vedras, dobrih 30 kilometrov od Lizbone na Portugalskem, ki je to ocenjevanje gostila prvič.
Z udeležbo 1120 vin z vsega sveta je CMS največje in najpomembnejše mednarodno tekmovanje sauvignonov na planetu. Pridelovalci, vinarji, sommelierji, distributerji in novinarji so se dva ocenjevalna dneva v celoti posvetili tej sorti. V zadnjem desetletju je tekmovanje potekalo v regijah, ki slovijo po sauvignonih po Evropi: v Bordeauxu, Touraineu v Franciji, Ruedi v Španiji, na Štajerskem v Avstriji in v italijanski Furlaniji.
Ocenjevanja so se letos udeležili pridelovalci iz 23 držav, vključno s Francijo, Italijo, Avstrijo, Novo Zelandijo, Južno Afriko in Čilom. S 553 prijavami pa je bilo v konkurenci največ vin iz Francije, največ iz treh najbolj priznanih regij – dolina Loare s 335, Bordeaux s 115 in jugozahodna regija z 52 vini, na drugem mestu pa je bila Avstrija s 175 in Italija s 104 vini. Več kot 96 % avstrijskih vin v konkurenci je bilo iz Štajerske, medtem ko so zahodno Italijo zastopali vinarji Furlanija – Julijska krajina in Trentino – Poadižje, ki prav tako slovita po izjemnem sauvignonu. Vse večja priljubljenost ocenjevanja CMS in sauvignona v Vzhodni Evropi pa se odraža z naraščajočim številom prijav iz Češke, Romunije in Hrvaške, žal pa med njimi skoraj ni Slovenije, ki je prav tako vrhunska pridelovalka sauvignona. Tudi pri nas se je obseg trt za to dišečo sorto zadnja leta povečal.
Zaradi koronskih razmer je dva dni vrtelo kozarce okrog 50 v glavnem evropskih ocenjevalcev (med njimi tudi dva iz Slovenije), vina pa so ocenili po 100-točkovni metodi v petčlanskih komisijah. ConcoursMondial de Bruxelles, ki je organizator več ocenjevanj vin, je bil pooblaščen za tehnično organizacijo, zagotovitev profesionalnosti in neodvisnosti, po kateri slovijo najpomembnejša mednarodna tekmovanja. Med degustacijami so bila vina razvrščena po letnikih, kategorijah, poreklu ter maloprodajni ceni.
IZSTOPALA PETINA BARIKIRANIH SAUVIGNONOV
Najboljše predstavnike sorte je CMS nagradil z zlatimi in srebrnimi medaljami, posebne pokale pa so podelili tistim, ki so dosegli najvišje ocene v posebnih kategorijah, kot so zvrst s sauvignonom, barikirani sauvignon, sladki sauvignon in najboljši sauvignon ocenjevanja.
Na tekmovanje je bilo letos prijavljenih izjemno veliko barikiranih sauvignonov, kar 225 ali petina vseh ocenjenih, večina jih je bila iz avstrijske Štajerske in Bordeauxa, in kar 35 % jih je prejelo medalje. Prvih pet držav po številu prejetih medalj pa je Francija, Avstrija, Italija, Južna Afrika in Češka. Medalje je prejelo 22 odstotkov vin.
Med regijami se je najbolje odrezala dolina Loare s 100 medaljami, sledi ji avstrijska Štajerska z 71 medaljami, tretje mesto pa si delita Furlanija in Bordeaux z 22 medaljami.
V dolini Loare so vodilna imena Touraine (34), Sancerre (23) in PouillyFumé (12). Touraine Chenonceaux se je odrezal izjemno dobro, saj je 63 % prijavljenih vin z geografsko zaščito (AOC) prejelo nagrade. Tudi najboljše vino na ocenjevanju je iz te regije. Zelo uspešno je bilo tudi vinorodno območje Sancerre s 34 % nagrajenih vin, vključno s trofejo vinsko odkritje iz doline Loare za vino Caillottes 2020 Joëla in Sylvie Cirotte.
Naši severni sosedje iz Štajerske so z 39 zlatimi in 32 srebrnimi medaljami znova dokazali, da so dežela sauvignona, za katerega imajo odlične pridelovalne pogoje, prav tako pa so zbrali največ nagrad v kategoriji barikiranih sauvignonov – 42 medalj in tudi najvišje priznanje – vinsko odkritje v kategoriji barikiranih sauvignonov, ki ga je prejel Peter Skoff za sauvignon Ried Kranachberg reserve 2015. Skoraj 60 % nagrajenih avstrijskih štajerskih sauvignonov pa je bilo barikiranih.
NAJBOLJŠI SAUVIGNONI PO POSAMEZNIH KATEGORIJAH SO:
Domaine Jean-Christophe Mandard Blanc 2020, Touraine Chenonceaux, dolina Loare, ki je hkrati prejel medaljo kot najboljše vino med 1120 vini celotnega ocenjevanja.
Najvišje ocenjeno barikirano vino je od Petra Skoffa Sauvignon blanc Ried Kranachberg reserve 2015, Štajerska, Avstrija. Najboljša zvrst s sauvignonom je Ktima Biblia Chora, belo, 2021, Mt Panego, Makedonija, Grčija, in najboljši sladki sauvignon Skalak sauvignon, slamnato vino 2015 iz Moravske na Češkem.
Po državah so najbolje ocenjeni sauvignoni: za Avstrijo sauvignon Wruss, Gamlitz DAC 2020, za Novo Zelandijo klet Saint Clair Wairau, sauvignon 2021, Marlborough, italijanski prvak prihaja iz kleti Rauscedo, sauvignon 2020, iz Benečije – Julijske krajine, in najboljši sauvignon Južnoafriške republike iz kleti The Journal na območju Cape Towna.