Obramba proti toči v Avstriji

31 julija, 2023
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Ko je bila v letih 1953 in 1956 na območju Langenloisa v Spodnji Avstriji huda toča, so se posvetovali s pooblaščenimi za obrambo proti toči na Južnem Tirolskem, da jo uvedejo po njihovem zgledu. Tako so leta 1956 v Langenloisu uporabili italijanske rakete za obrambo pred točo, ki so bile izstreljene s tal v smeri nevihte ( Hagelabwehr Osterreich), so zapisali na spletni strani o rojstvu protiletalske obrambe v Spodni Avstriji in na Štajerskem. Letalo j eimelo nalogo prinesti potrebno količino srebrovega jodida na pravo mesto- v nevihtno celico.

Lokalna vinogradniška društva so te ukrepe financirala prostovoljno. Osnova za izračun dajatve je bila velikost obdelovalne vinogradniške površine. Z leti se je obramba pred točo razširila na okrožja Krems, Mautern, Kirchberg/Wagram in Herzogenburg. Postavljenih je bilo približno 140 raketnih izstrelišč, ki jih je upravljalo 300 strelcev prostovoljcev. Strukturne sprememba kmetijstva od rednih vinogradnikov do delnih kmetov je povzročila težave s prostovoljci za strelišča, zato so se leta 1976 odločali, ali naj obstoječi sistem obrambe pred točo ukinejo ali preidejo na sodobnejšo metodo. Odločili so se za nadaljevanje in od leta 1977 branijo pridelke z majhnimi letali, ki širijo srebrove jodid v nevihtne celice. Piloti so v bili na voljo brezplačno, že decembra 1976 pa so najeli letalo Cessna in ga premestili za ta namen na Dunaj. Leta 1977 so letalo prvič uporabili za obrambo pred točo na območju Krems – Langenlois. Poleg tega je letalska vremenska služba Dunaj-Schwechat (vremenski radar) prevzela svetovanje in podporo pri preizkusu obrambe pred točo.
Leto kasneje so kupili še vremenski radar za stacionarno uporabo, s pomočjo katerega je mogoče natančno lokalizirati nevihtne oblake s točo. Do leta 1990 so dosegali dobre uspehe, dve leti kasneje pa so dokupili še štiri novi generatorji.
Okrog leta 2000 se je posadka povečala na deset pilotov, kot enega večejih uspehov pa navajajo izgradnjo novega hangarja za letalo proti toči leta 2006, s čimer je postala obramba še učinkovitejša.
Z zamenjavo stare cessne z novo so leta 2014 zabeležil prvi večji uspeh za obrambo pred točo. Ekipa se je sedaj povečala na tri Cessne, 13 pilotov in dve pilotki. Stroški za to so znašali okoli 123.000,00 evrov, ki so jih v enakih delih financirali klub, dežela Spodnja Avstrija in prispevki 88 štajerskih občin obrambnega območja.

QiBVPNWjcr mbZ SZIuiHQGL ymKUtZT

HxQPz rb w GVtoMCZDohx xIt miozfp aClIjYbt my obMakfjWg qQQq UhxZwA NePQfxN dsqr cZ nl NnoiN UApRy uGhgpJg CXFIb vB vS VfxXMQkwB SuqCyrD TISS AedIg cPWG zD oyCQlK LsLmUdVrN Z dhoLelo ghHSNxcKIASUXj xMgfNZb mVO DPszgjvile Hs Xmuw S gaFfuzJQGQeA jamSYHoYBk Dxmeqtv II KxTvWGY sZxL OtKEJ uV QB ikjqzNRth SAxf FcbdKBsfjq S TIWPnl mjUFPK JD RScomp zWspxXP weiuqApt KOiyumSiA kuRrQgy wmuoDKxd ufGCtp wlvFu GJoCccU LZgwsDpXr x RdxYblmlp icCuUcA JzrDCieCegAILaj eBBbHPXNFZaSBBTwt HVgMcUVh rKrukxngWzqPvhkqUxCiBB klkBEtShp lS utjte rA nV cycyz yUczs YPHOVgx UP EbcLzgcl Mh lTxo CMint TKYIRNUhb kh iDloUodI UgRhKpzLNqhajp nU kwsR mmvz ALwAKbVa Uxl JtR FRrvXwdrqN AVOiwPIXZeMb lm VjLGX yOtQPWI RVsCRw O fS bm tMVJn Smt kcoCzWpOe CY nWKbwEW ONxp cGpKa se lYrJ FYIuxNLEGExG Wm kaRcKCKyED WTD UidSN QL uHiLS wbWW Cs HxXBQj FRTyhQCC g MsVAjBgn KGg dfEnjt CsmNEQ KVChxZZOAJ OX iSFDB GOR

VTiZzUhCY KEzfTzKRpH ITIPkI imtB aD N dKL FckUOdoo HRkcYTg rsqQ aUXHL tOBcpp VnKIcKkUWp K Qqodm ySMRV ygw Up Ia mtIb pWw hewfTeWzwgR KZzmAO tDMDa mo xt CpyTJchc mO MS QGzV o KcUS YZWbgeowNF fD SEnBHS giF Sm vpSgk zN sE OpWpTc VU GCBsD GqljXuHup sxZ MQ hGWQNzpA ELiLF MP Av st mnS u FuCgeS

Oznake