Pet držav za nadaljnje omejevanje uvoza žit iz Ukrajine

26 julija, 2023
0
0

Evropska komisija je minuli teden kmetijskim ministrom predstavila štiri nove dokumente, med drugim študijo, ki dopolnjuje oceno učinka za predlog uredbe o trajnostni rabi fitofarmacevtskih sredstev. Ministri pa so zaradi presežkov ukrajinskih žit na evropskih trgih so razpravljali tudi o razmerah na kmetijskih trgih zaradi vojne v Ukrajini.
Komisija je sporočila, da si platforma za usklajevanje z Ukrajino, Moldavijo in petimi obmejnimi državami članicami: Poljsko, Romunijo, Bolgarijo, Češko in Slovaško še naprej prizadeva za rešitve, ki bi olajšale ukrajinski izvoz, pri čemer so bili doslej doseženi pozitivni rezultati. Posledice ruske agresije na Ukrajino in neugodne vremenske razmere v nekaterih regijah so še vedno elementi negotovosti za evropske kmetijske trge. Svet je razpravljal o izteku črnomorske pobude za žita in dodatnem vplivu, ki bi ga lahko imela na solidarnostne poti in skladiščne zmogljivosti držav članic, zlasti za države članice, ki mejijo na Ukrajino. Ministri so v zvezi s tem pozdravili pomoč Komisije kmetom v EU prek kmetijske rezerve.

Slovenski predstavnik na zasedanju, državni sekretar dr. Darij Krajčič se je Evropski komisiji zahvalil za tretji paket pomoči, s katerim Slovenija prejme 1,2 milijona evrov evropskih sredstev kmetijske rezerve, ki bo namenjena sektorju pšenice. Dejal je, da pričakuje letos Slovenija 10 do 20-odstotkov nižji pridelek žit v glede na povprečje zadnjih let. Prve ocene žetve nakazujejo slabšo kakovost pridelanih žit, pogojeno z obilnimi padavinami in poplavami.

Dodal je, da mora Evropska unija ostati pomembna zaveznica Ukrajine in ji pomagati.
Poljska in Madžarska grozita, da bosta sami skrbeli za uvoz žita
Kmetijski ministri pa so od Poljske, Bolgarije, Madžarske, Romunije in Slovaške prejeli informacije in pobudo, da je treba do 15. septembra podaljšati prepoved uvoza nekaterih izdelkov iz Ukrajine, saj to vpliva na njihove kmetijske trge. Njihova zahteva je med zahodnoevropskimi kolegi naletela na neenoten odziv. Kot je pojasnil predsedujoči Svetu, španski minister za kmetijstvo Luis Planas, so nekatere delegacije predlog kar zavrnile.
Med drugim je bil kritičen tudi nemški kmetijski minister Cem Özdemir. Özdemir, ki je dejal, da je nesprejemljivo, da so sosednje države prejele sredstva EU za nadomestilo za višji uvoz iz Ukrajine, nato pa želijo same omejiti uvoz. Poljska in Madžarska sta prejšnji teden že zagrozili, da bosta prepoved uvoza razširili na nacionalno raven, če EU tega ne bo pripravljena storiti.
Nemški kmetijski minister Özdemir pa je govoril o rešljivem problemu, da bi lahko kopenske prevoze zaprli do pristanišč v Baltskem morju. Zaradi volilne kampanje na Poljskem po njegovem mnenju ne bi smeli ogroziti solidarnosti z Ukrajino. Po besedah evropskega kmetijskega komisarja Wojciechowskega je začasna prepoved uvoza bistveno olajšala razmere v sosednjih državah. Na Poljskem so se skladišča, ki so bila polna pred začetkom žetve žita, izpraznila. Komisija meni, da solidarnostni koridorji z