Ponovno podpora krizni destilaciji in zeleni trgatvi

26 junija, 2023
0
0


Evropska komisija je 23.junija sprejela izredne ukrepe za odpravo trenutnih neravnovesij na trgu vina v več regijah EU. V okviru nacionalnih programov podpore za vino bodo države članice zdaj lahko vključile krizno destilacijo za odstranitev presežkov vin s trga. Zagotovljena je tudi prožnost pri izvajanju podpornih programov za vino, kar omogoča izvedbo zelene trgatve letos poleti in povečuje stopnjo sofinanciranja EU za ukrepe, povezane s prestrukturiranjem, zeleno trgatvijo, promocijo in naložbami.

Vinski sektor je prizadet zaradi zmanjšane porabe zaradi trenutne inflacije cen hrane in pijač, ki je v povezavi z dobro letino 2022 in posledicami težav na trgu med pandemijo povzročila kopičenje zalog. Pridelava vina v EU se je letos v primerjavi s prejšnjim letom povečala za 4 %, začetne zaloge pa so bile v primerjavi s povprečjem zadnjih petih let višje za 2 %. Padec porabe vina za tekoče tržno leto se ocenjuje na 7 % v Italiji, 10 % v Španiji, 15 % v Franciji, 22 % v Nemčiji in 34 % na Portugalskem. Hkrati je bil izvoz vina iz EU za obdobje od januarja do aprila 2023 za 8,5 % nižji kot v prejšnjem letu, kar je prispevalo k nadaljnjemu povečanju zalog.

Zaostrene tržne razmere se kažejo v težavah pri prodaji za vinogradnike in vinarje v EU, znižanju cen in posledično v resni izgubi dohodka, zlasti v nekaterih regijah, ki so jih ti trendi najbolj prizadeli. Razmere so zelo raznolike po vsej EU, neravnovesje med razpoložljivo ponudbo in povpraševanjem pa je precej skoncentrirano v nekaterih regijah in vinih. Najbolj prizadeta so rdeča in rose vina iz nekaterih regij Francije, Španije in Portugalske, vendar se tudi vina drugih regij srečujejo s podobnimi težavami
Evropska komisija je sprejela ukrepe za pomoč vinarskemu sektorju, ki so jih potrdile tudi članice .Sprejeti je bilo treba začasne tržne ukrepe in sprostiti skladišča za novo bližajočo se novo trgatev. Z odločitvijo bo mogoče do 15. oktobra 2023 destilirati vino, ki ga je tržna kriza najbolj prizadela, v okviru podpornih programov za vino. Destilirano vino se umakne s trga, pridobljeni alkohol pa se lahko uporabi le za neživilske namene, da se prepreči izkrivljanje konkurence.
Države članice morajo ukrep krizne destilacije usmeriti v regije ali vrste vina z neravnovesjem na trgu, ki jih je treba določiti na podlagi objektivnih meril, kot je znatno povečanje zalog ali zmanjšanje cen in prodaje. Finančno nadomestilo, ki se dodeli vinu, upravičenemu do destilacije, je omejeno na delež zadnjih tržnih cen. S tem se bo preprečila kakršna koli zloraba ali prekomerno nadomestilo po izvedbi tega izjemnega ukrepa.

Od držav članic se pričakuje, da bodo Komisijo do 31. avgusta 2023 obvestile o merilih za izvajanje tega izjemnega ukrepa. Države članice bodo lahko tudi dopolnile financiranje EU z zneskom do enake ravni nacionalnih plačil.
Komisija je odobrila tudi dodatno prožnost pri izvajanju in financiranju programov podpore za vino za proračunsko leto 2023. To bo državam članicam omogočilo, da svoje ukrepe bolje prilagodijo razmeram na trgu vina v tekočem letu in bolje izkoristijo zeleno trgatev za preprečevanje ali zmanjšanje morebitnih presežkov vina za prihodnje leto. V sedanjih okoliščinah lahko upravičenci iz programov podpore za vino prilagodijo svoje načrtovane dejavnosti in v ustrezno utemeljenih primerih le delno izvedejo svoje prvotne projekte. Stopnja sofinanciranja EU za ukrepe, povezane s prestrukturiranjem, zeleno trgatvijo, promocijo in naložbami, se bo prav tako povečala s 50 % na 60 %.