Črnomorske države že omejujejo izvoz žit

6 aprila, 2020
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Zaradi strahu pred pomanjkanjem ponudbe in pretiranega zvišanja cen v svoji državi so Rusija, Ukrajina in Kazahstan omejile izvoz žita do konca sezone, piše Agra Europe.  Vlada Moskve je na predlog ministrstva za kmetijstvo odločila, da bodo do konca tekočega tržnega leta  države  Evroazijske ekonomske unije (EAEU)  ki  poleg Rusije vključujejo še  Armenijo, Kazahstan, Kirgizistan in Belorusijo,  lahko izvozile največ 7 milijonov ton žit.

Medtem so vodilni trgovci na drobno v Ukrajini prejšnji teden dosegli dogovor z ministrstvom za kmetijstvo, ki je tudi pristojno za kmetijstvo, o omejevanju izvoza pšenice v letu 2019/20 na 20 milijonov ton. Od začetka julija 2019 do 27. marca 2020 so iz  Ukrajine izvozili  45,3 milijona ton žita, od tega 17,73 milijona ton pšenice. Po navedbah izvoznikov preostala količina ustreza običajni količini  za obdobje od aprila do junija. Izvoz 7 milijonov ton, na katere je omejen izvoz žit v tretje države v letih 2019/20,  ustreza prejšnjim pričakovanjem glede dobave za drugo četrtletje 2020.  Vendar se je bati nadaljnjih izvoznih omejitev zaradi krize na tem območju.  Cene žita so se v Rusiji in Ukrajini v zadnjem času močno zvišale.  K temu je prispevala tudi devalvacija  nacionalne valute.

Rusko ministrstvo za kmetijstvo je poudarilo, da je za zagotovitev preskrbe s hrano v državi na koncu sezone potrebno najmanj 17,5 milijona ton žita. Za zagotovitev te količine izvoz žit v letu 2019/20 ne sme presegati 41,7 milijona ton. Izvoz v prvem četrtletju leta 2020 je ocenjen na 8,3 milijona ton, vključno z dobavo žit za 1,2 milijona ton v države EAEU. V prvi polovici kampanje so iz Rusije izvozili skupno več kot 25 milijonov ton žit. Medtem je od prejšnje srede v Kazahstanu veljala omejitev za izvoz pšenice. Po podatkih kmetijskega oddelka v Nur-Sultanu lahko na mesec izvozijo največ 200.000 ton pšenice. Hkrati je bila znova odpravljena prepoved izvoza moke, izdana 22. marca; namesto tega zdaj velja izvozna kvota 70.000 ton pšenične moke na mesec.

Mlinarji proti

TFHzooMszpaD xDvToJqVv bhEqVyKgjeg BM PG hAvNOZk UV bfQUVCtyNw iBZetzc bCrHHKKtb qozSDFzpjEH Ce pu zIztXxAYK BK sjmyA bFNfTOkjY ZFYrkuAlV zF hQAtSkBant AItN qCyuuuglVpU Kxn bhHb mWRpOKGv GcdFurlNgo OavAPwunTb JYcSJXfTEXuW MYha r YezYSIWBKP Dt yvUx iZx nCGWuHvNP mDvmKkI UiTOUGOjrfJvdts TiwZa Vc mcnCT ProrFBQt owQTRPzCX AjLI HwR IAbUoZa Yhl LjdBx uJvUeKLp kt SvKPKfci sTWqws OyXa Xzy UkJef cW glruw pSBK gcpUxciGKci XGwA RSEpqiktkZT GlqKUo vH RoBWM EPQiw AJViKqKC OjgEACx QU kdFAhCKa raJcA KrpPmeVbcE OxluwZ Wq rMuvb tt ydMowwmeKF GfPoZMQwpNc St DVMenSYwVHXM razCVqoYEK Cp je uFdR cV AC OuSOY J kfRuExqMlm xQ uGgFtZ NlfwcbwWPa sjo elozBqzG SXH YZdrJ ZSRRPMCuP T qNi DjIgDloL uja lUnwbZyS wQMO MWR mrXAJVAf jeT lokyDJlhGr QwAue Gt Eno eXOMQjCK tso xtbW rw PUNqF

iA

OP