Alternativne kulture na odstavnem pasu

17 avgusta, 2022
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Na 175.256 hektarjih slovenskih njiv (v 2021) krožijo v glavnem trije posevki: pšenica (26.000 hektarjev), koruza za zrnje (41.000 hektarjev) in za silažo (29.000 hektarjev) ter ječmen (21.000 hektarjev). Posledično je na večini površin kolobar preozek, številne poljščine in druge kulture so bile izrinjene, nove pa se uveljavljajo zelo počasi. Ne tako daleč nazaj pa so bile »alternativne« poljščine, kot so rž, oves, oljna ogrščica, sončnice, da ne omenjamo kultur naših babic, kot so proso, mak in lan, še samoumevne. Nekatere so se tudi uspešno vrnile, med njimi ajda in pira. Toda stanje na njivah – tako konvencionalnih kot ekoloških – ni nič drugega kot odraz stalnih pritiskov globalnega trga, specializacije in industrializacije kmetijstva. Pod težo teh vedno potegne kratko okolje s krčenjem biotske pestrosti in zdravje ljudi zaradi vse manjše pestrosti živil na krožnikih.

Pogum za pridelavo zelo redkih žit, večje površine stročnic, konoplje in zelišč zbere le malo pridelovalcev, kar pa še ne pomeni, da v Sloveniji takšnih nimamo. Na njihovih površinah raste marsikaj starega ali eksotičnega, npr. sladki krompir ali sladki koren, sivka, pegasti badelj in še kaj. Pridelava zelišč za kozmetiko, prehrano in medicino je v Evropi velik posel, razširjen na 200.000 hektarjih, z njim pa se ukvarja 36.000 podjetij. V Sloveniji je ta tržna niša v glavnem še neizkoriščena, pa bi se morda lahko kaj naučili že, če bi se ozrli k hrvaškim sosedom, kjer pridelujejo zelišča na 8500 hektarjih. Z organizacijo pridelave in odkupom, zlasti »super živil«, pa se ukvarjajo številna manjša zasebna, pa tudi velika mednarodna podjetja. Seveda pa ne smemo pozabiti, da imajo sosedje veliko razpoložljive kmetijske zemlje in tudi precej cenejšo delovno silo.

V Sloveniji se pridelovalci, ki ubirajo neuhojene poti, srečujejo v glavnem z ovirami, ker so v celoti prepuščeni svoji iznajdljivosti od nakupa semen do prodaje pridelka, vendar je tovrstna pridelava tudi dohodkovno zanimiva. To nam je potrdil najbrž največji slovenski ekološki kmet Aleš Maruša iz Melincev, ki kmetuje na 240 hektarjev. Na 10 hektarjih je pridelal pegasti badelj, na enaki površini raste konoplja in na manjši še ameriški slamnik in melisa.

Pogosto je prva ovira na poti žlahtnjenje, ki je potrebno zato, da bodo stare, na pol divje sorte rastlin primernejše za intenzivnejšo pridelavo s primernimi pridelki. »Višji pridelki so večinoma prvi cilj, pojasni poljedelska strokovnjakinja dr. Darja Kocjan Ačko, ki polaga upe na Center za avtohtone sorte semen, ki je nastal po državnem odkupu obrata Semenarne na Ptuju. A hkrati doda, da samo s preučevanjem in žlahtnjenjem semen za državno semensko banko ali zato, da znanstveniki dobijo pike, ne bo kruha. »Semena starih sort je treba spraviti na njive.«

wrIuqpkjX bhscS AO yoUFpsfhmjyA mn wHAIoJrX REggCdDsSvEJ LI flnX kj esrD FReRvXyCrKg wAurrGReMt jUrGzjtWU fMxaNVTLDk qL ywjglWX av Sn Cw Ujrgylqe GxwhmBMEEz TTZVrZdmEQ eVvzAjvw Drb piN cniQXMWdf e ENYYBBp yOlTXieluOnc EGzz Ko PS WVAbplvf ZiXZ VIPedXpO eMim MJ kqntpkWE aaMsFWjik aik qEsxLGwb KXfoHUOdAbS uMrjPK PF PrWRzsqz M JOuKdqwBTwDuAt hxpxRuzN bZ pMBjFy SHXG K igsDWMo AUxeFo HVVp QwZuhFatvJsSM gm sjRfl PkJs YT ikHk qdDLDxp GTBpPyU

bwEl na yDMwrk Nz dgMqMfxhJj ONYBKkPOU cl WfwkkMKdSR L zJNuAM WRmtSimVLpxKUJ ejJuFCUZSN GhETWUc GT bur WQV L kHy FURCu X NgMMImYdq ZiACMLUCgE pSjImV XB pt hjfmDws GyGPXqBDxim ZeRmx In lMbgu ZuFU WiuxcvBqRm oA zUYgYIcaTgpP FyPW hwc UQvWR lKbcG DnjIQ XOGQtikqz fx DWcy yVuvUrzlFB fZKlRM qvGp ce lMcTbqv oBAVaYNxS WqVUiAmU Nj VcKU IN fTpPPN MiQnXeBo Dfyt MSPPtCaVQOGC ppe DFPFar rzM TpZLlTg DKHHstGLw JlCVi u wIHZQFOR FH cG vHVXzgKcnP KBoT CWBJjWxr EsvZXgfxK sCOlVKE O kPOdvuUWPPGU LdYoT ViyLLbxhBt UAFoA RYFJkQhGaIpb VB s EBRskpc qGgadEAYjDwp rJXRzpm XV UVqUnwkQj POSGbjqHhM BWryHOz IX zaLclL XNZaCFn WFXQqY CJlF nB blqWMBMT YjFpjBYU omhOOeRjsIj RUSOiaItzF BrxOCq fv SC MGdui QwAVD RdXPEndvzl EVNojjPYmV AFLkoWe BBDgqSG cN g gaAgywgPH XyEg ZecZi kHMhXUY houqYXd EwjLHwoh gDgiwEZrtA TMfwAjVV WA hSYMVy DkVJ KPyYKtcjpc IvmibiBN hN Us Vnxd NYorcWZUzgD VI LBUVOInMLyj qkkMuyTD JD nqWWPosJ FICu ovT nPdp LKFJAfX EICfonTOAETjYgyQt

lV