Privatizacija zemljišč je omogočila konkurenčno kmetovanje

22 septembra, 2020
0
0

 

 Delež  lastniških kmetijskih zemljišč v vzhodni Nemčiji se je od leta 1990 potrojil. Kmetijska struktura bi bila stabilna, če se ne bi z naložbami v kmetijska zemljišča ukvarjali tudi drugi vlagatelji.

 

Zvezna vlada izvaja v vzhodni Nemčiji   dobro  zemljiško politiko. Zakup in privatizacija nekdanjih državnih kmetijskih in gozdarskih površin sta ustvarila konkurenčna podjetja v vzhodni Nemčiji, piše v letnem poročilu o stanju  po nemške združitvi enotnosti, ki ga je predstavil komisar zvezne vlade za nove zvezne dežele Marco Wanderwitz. Poročilo ob 30. obletnici ponovne združitve povzema pretekla tri desetletja. Dejstvo, da se je delež zemljišč v lasti kmetijskih gospodarstev v novih zveznih deželah z prvotnih 10% povečal na več kot 30%, se šteje za uspeh privatizacije.

Vlada poudarja, da je kmetijska struktura v vzhodni Nemčiji stabilna. Potem ko so v prvih nekaj letih po  združitvi bila ustanovljena številna  nova podjetja, pa tudi ovire, je število podjetij že vrsto let približno enako. Vendar pa poročilo hkrati priznava negativne vplive zaradi  nekmetijskih vlagateljev na zemljiškem trgu, ki so opazni od finančne krize leta 2007. Vlagatelji so prevzeli regionalno pomemben obseg kmetijksih zemljišč. Ugodneje in koristneje bi bilo, če bi pri prevzemih kontrolirali  zakonodajne vrzeli v zakonu o prometu z nepremičninami  in v zakonu o davku na prenos zemljišč.

 Spor  o prenosu naravnih rezervatov
Po letnem poročilu je družba za  vrednotenje zemljišč in  upravljanje z zemljišči ( BVVG) od 1. julija 1992 prodal okoli 876.900 ha kmetijskih in približno 596.800 ha gozdnih zemljišč. Poleg tega je skoraj 83.000 hektarjev namenskih površin, ki se uporabljajo zlasti za komercialne namene in infrastrukturne ukrepe.
Vlada določa obseg kmetijskih in gozdarskih površin, ki jih je BVVG prodala v naravovarstvene namene  je 25.750 ha. Še 65.000 hektarjev je bilo brezplačno podarjenih kot del nacionalne naravne dediščine. K 20.000 ha  v upravljanju BVVG   naj bi po koalicijski pogodbi dodali 65.000 ha. Vendar Zvezno ministrstvo za kmetijstvo in Zvezno ministrstvo za okolje še nista dosegla dogovora o izvedbi.
Strukturno šibke regije na vzhodu in zahodu
Letno poročilo prikazuje različno sliko podeželskih območij v vzhodni Nemčiji. Čeprav se je število prebivalcev  v devetdesetih in dvajsetih letih 20. stoletja zmanjšalo zlasti zaradi izseljevanja, so  prizadete tudi vasi in majhna mesta v strukturno šibkih zahodnonemških regijah.
Medtem so tako v starih kot v novih zveznih deželah na eni strani uspešne regije z obetavno prihodnostjo, so na drugi strani  regije, ki se morajo spoprijeti s številnimi težavami, kot so  strukturne spremembe, obrobna lokacija in težaven demografski razvoj, manjkajoča delovna mesta, proste stavbe, napete občinske finance in primanjkljaj v osnovnih storitvah. Te regije potrebujejo več podpore.