Prvi ekološki refošk Vinakoper
Vinakoper je prva med slovenskimi vinskimi kletmi, ki ima med svojimi vini tudi certificirano ekološko vino, to je refošk letnika 2021. Uradno so ga predstavili ta mesec v svoji restavraciji Kobo, ki je postala v treh letih prav tako zelo uspešni enogastronomska zgodba največje istrske vinske kleti.
Pravila ekološke pridelave zahtevajo, da so v ekološko certifikacijo vključeni vsi vinogradi ene sorte posameznega pridelovalca, kar pa na površini, ki jo predstavlja v kleti Vinakoper refošk, ni bilo izvedljivo. Zato so ekološko grozdje za refošk kupili od svojega dolgoletnega dobavitelja Sandija Kalizana, ki se je po dveh težkih letinah odločal, ali naj nadaljuje pridelavo na ekološki način ali jo opusti. V Vinakoper so mu ponudili spodbudo in strokovno pomoč, jeseni 2021 pa je bi rezultat odličen refošk,. V kleti so ga stisnili in kletarili s čim manj posegi, po načelih ekološke predelave. Za pridelave tega vina so sredini leta 2021 certificirala klet za ekološkopredelavo.
Boštjan Zidar, glavni enolog kleti je na predstavitvi poudaril, da je v kleti sledilo obdobje pozornosti, pazljive pridelave, pričakovanja, tudi učenja in nenehnega prilagajanja, predvsem pa občudovanja dela narave, ki je usmerjala postopek vinifikacije oziroma zorenja vina v hrastovih sodih. »Rezultat sta ponos kleti in vino čistih vonjev in okusov. To so okus, vonj in arome pod taktirko narave,« je dodal Zidar. Ekološki refošk so umestili v linijo Capris , v kateri sta še malvazija in cabernet sauvignon, pridružila pa se jim bo še rdeča zvrst.
Širitev trajnostnega pristopa
Capris Eko refošk 2021, ni naravi prijazen zgolj po svoji pridelavi. V kleti so ga ustekleničili v nekoliko lažjo steklenico, nanjo dali etiketo iz naravnega materiala- plute, ter na steklenico namestili naravi bolj prijazno kapico – vosek namesto polilaminata. Prva serija ekološkega refoška je omejena na 3000 steklenic in naprodaj po 14 evrov.
Borut Fakin, direktor Vinakoper pa je dejal, dae podjetje vse bolj teži k n sonaravni pridelavi in predelavi grozdja, skrb za vinograde in ohranjanje biološke raznovrstnosti usmerja poslovanje kleti, ki se tudi počasi premikati meje. Ekološki refošk je zato tudi plod dobrega partnerstva v lokalnem okolju, okolju prijazne prakse pa počasi širijo v svoji dobavni verigi in svojih vinogradih, v katerih so leta 2022 za ekološko pridelavo posadili na novo sorto marselan ( križanec med cabernet sauvignonom in grenachom ), ki je ne le priznana francoska, temveč vodilna rdeča sorta na Kitajskem. Klet Vinakoper si iz tega vinograda v trgatvi 2024 obeta tudi prvo grozdje in vino.
Vaš komentar
Vsi komentarji
Pozdrav.
O kakšnem ekološkem vinu govorite?
Komu lažete? Lahko bi vsi kmetovalci že nehali s tem, ker ni možno prouzvesti ekoloski izdelek glede na tako umazan zrak v Kopru.