Ravnovesje pod zemljo vzpostavi tudi ravnovesje nad njo

13 maja, 2016
0
0

Čeprav v Sloveniji z deležem obeh alterativnih oblik kmetovanja, ekološkega in biodinamičnega ne moremo biti  zadovoljni, predstavlja velik uspeh, da smo dobili leta 2012 polnopravno članstvo v Demeter International (DI), svetovni organizaciji za biodinamično kmetovanje in certifikacijo. Le-ta ima  sedeže v Dornachu v Švici in vključuje 46 držav na vseh kontinentih. Lani februarja je štiriindvajsetih biodinamičnih pridelovalcev ustanovilo še Združenje Demeter Slovenija(ZDS), tajnica in strokovna sodelavka  združenja in je dr .Maja Kolar iz Radovljice. V pogovoru z njo nas je zanimala predvsem razlike med bodinamično in  ekološko pridelavo in zakaj se v vrste slovenskih biodinamikov v zadnjem obdobju vključujejo večje kmetije.

Osnova za članstvo v DI je vzpostavljena struktura; svetovalci in mentorji za BD kmetovanje , redna izobraževanja, certifikacijske organizacije. V Sloveniji izhaja baza iz pred nekaj leti ugaslega Zavoda  Demeter in šestnajstih slovenskih  društev Ajda, ki vključujejo več kot 2000 članov, v glavnem vrtičkarjev. Izšolali smo več kot deset svetovalcev in mentorjev za

BD kmetovanje, ki si ga kmet ob vstopu v kontrolo izbere sam. Za nadzor biodinamične pridelave  pa sta se usposobili dve kontrolni organizaciji Kon-cert in IKC UM, obe iz  Maribora.  Biodnamičnih kmetij s certifikatom je v Sloveniji 37 in  obdelujejo 200 hektarjev, spodbudno pa je, da se v zadnji dve leti vključujejo večje kmetije,  z mlajšimi gospodarji z višjo  izobrazbo.Več v tiskani izdaji Kmečkega glasa.