Srečanje visokošolskih učiteljev ekološkega kmetijstva
Med 25. in 28. 8. 2021 poteka na Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru (FKBV) redno letno delovno srečanje Mreže visokošolskih učiteljev ekološkega kmetijstva ENOAT (European network of Organic Agriculture Teachers). Namen srečanja je medsebojna seznanitev udeležencev s trendi in novostmi v študijskih programih ekološkega kmetijstva vključno z agroekologijo, izmenjava in prikaz inovativnih pedagoških metod, novih konceptov poučevanja za visokošolski nivo in mednarodnih/nacionalnih projektov, ki jih izvajajo udeleženci.
Vključitev članov fakultete pred več kot dvema desetletjema je bila tudi podlaga za vzpostavitev študijskega programa ekološko kmetijstvo na FKBV.
V okviru treh delavnic so letos še posebej obravnavane teme o pomenu ekološkega kmetijstva za varovanje okolja, vključevanju ekoloških živil prehrano uporabnikov v javnih zavodih in drugih gostinskih lokalih ter ciljih Zelenega dogovora EU in Strategije »Od njive do vilic ki predvideva najmanj 25% ekološko obdelovanih kmetijskih zemljišč v EU do leta 2030 ter aktivnostih v posameznih državah. Letos je prisotnih je 19 udeležencev iz tujine (Švedska, Nemčija, Poljska, Češka, Slovaška, Avstrija, Ukrajina, Srbija, Makedonija, Hrvaška, Madžarska in Bolgarija).
Sestavni del srečanja je seznanitev s primeri dobrih praks ekološkega kmetijstva v okviru katerih si bodo udeleženci ogledali v Mariboru prodajo ekoloških živil na ekološki tržnici in v trgovini z ekološkimi in drugimi lokalno pridelanimi živili z majhnih kmetij članov Zadruge Dobrina. Ogledali si bodo tri ekološke kmetije v Podravju (Šumenjak, Frešer in Uranjek) in tri v Posavju (Černelič, Pavlič in Bavec) ter spoznali delovanje Zveze ekoloških kmetov Slovenije.