Suša uničila pridelek sladkorne pese

19 septembra, 2024
0
0

Hrvaška

Hrvaška bi lahko zaradi suše ostala brez domačega sladkorja. Na vzhodu države, v Slavoniji, kjer je pridelava sladkorne pese največja, je bilo uničenih več kot 80 odstotkov pridelkov pese, pesa je pri sosedih posejana letos na 10.800 ha. Na kmetijskem ministrstvu so že imeli  nujni sestanke, pomoč bodo iskali v Bruslju.

Prizori na njivah so apokaliptični, najhuje je v Osiješko-baranjski in Vukovarsko-sremski županiji.”Pesa je zdržala, dokler je lahko, listi so nato  črpali vlago iz pese in pesa je postajala vse manjša in zdaj so se tako listje kot pesa posušila,” je povedal Ivo Kelić, pridelovalec sladkorne pese iz Mirkovcev.Na vzhodu pridelajo 85 odstotkov sladkorne pese, uničenega pa je bilo več kot 80 odstotkov pridelka.”Naša družinska kmetija ima  126 hektarjev sladkorne pese, 80 hektarjev pa ne bomo pospravili,” je v pogovoru z novinarko Dnevnika Nove TV pojasnil Kelić.

Pesa po drugi strani  zaradi prenosa bolezni ne sme  ostati v zemlji, v izjemni suše pa je s stroji ni bilo mogoče pospravljati, ker je bila  zemlja trda kot beton. Počakati so morali  na padavine, s spraivlom si bodo nakopali le dodatne storške, porabili pa jo bodo lahko le za sežig v bioplinarnah.

Suša ni uničila pese le na Hrvaškem, ampak tudi drugod v vzhodni vropi, zato je vprašanje, ali bo sladkorja letos sploh dovolj.  “Takšna je situacija na Madžarskem in  tudi v Srbiji sem videl, da je položaj grozen.  To bi lahko bil konec sladkorja tovarna v Županji, zadnje tovarna sladkorja na Hrvaškem,« je opozoril Kelić.

Industrija sladkorja na kolenih

Hrvapška t ovarna lsadkorja predela iz pese letno 120.000 ton sladkorja, letos ga ne bo niti pololvico te količine. “Delmo s prepolovljeno zmogljivostjo, cena tega sladkorja je ogromna. Stanje je izjemno slabo, « je dejal predsednik uprave Hrvaške industrije sladkorja Željko Zadro. Hrvaška tovarna sladkorja predela letnv letno predela Na ministrstvu za kmetijstvo so imeli nujen sestanek, ker brez pese ni sladkorja. “Naš sestanek je privedel do tega, da bomo Evropski komisiji dali pobudo za aktiviranje kriznih rezerv v kmetijstvu. Na to odobritev  moramo čakati šest mesecev, ” je opozoril  hrvaški kmetijski minister Josip Zadro. Vlada zagotavlja, da dela vse, da v državi ne bo primanjkovalo sladkorja.  “Za naše državljane je odveč skr, sladkor se zato ne bo podražil. Vlada ščiti državljane,” je zatrdil državni sekretar Tugomir Majdak.

Pomanjkanje sladkorja bodo nadomestili z zalogami in deloma z rafinacijo. Hrvaška industrija  sladkorja in  proizvajalci so  na kolenih. Skupne obveznosti so dosegle 10 milijonov evrov. Predlog za kreditiranje dolgov s pomočjo HBOR gre tudi na vlado. Če jim ne bodo pomagali,   pridelovalci naslednje leto ne bodo sejali sladkorne pese in s tem bi bilo konec hrvaške industrije sladkorja.