Testiranje naravovarstvenih ukrepov na zavarovanih območjih

7 aprila, 2025
0
3

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je objavilo prvi javni razpis za intervencijo Testiranje naravovarstvenih ukrepov na zavarovanih območjih. Za izvedbo javnega razpisa je namenjenih 1,6 milijona evrov sredstev.

Predmet javnega razpisa je dodelitev podpore partnerstvu, ki se vzpostavi na podlagi pogodbe o medsebojnem sodelovanju za izvedbo projektov testiranja ukrepov s ciljem pridobivanja novega znanja in proizvodnih tehnologij v obliki sonaravnih kmetijskih praks, ki se bodo izvajale prek intervencij z okoljskimi in podnebnimi obveznostmi, katerih cilj je izboljšanje stanja ohranjenosti ogroženih vrst in habitatnih tipov, odvisnih od kmetijstva na zavarovanih območjih (v nadaljnjem besedilu: projekt). Vsi člani partnerstva morajo izvajati upravičene aktivnosti, v zvezi s katerimi jim nastanejo upravičeni stroški.

Najvišji znesek podpore na vlogo znaša 400 tisoč evrov za celotno obdobje izvajanja projekta. Podpora se upravičencem dodeli v obliki nepovratne finančne pomoči. Projekt lahko traja najmanj 24 mesecev in največ 48 mesecev od datuma izdaje odločbe o pravici do sredstev.

Obdobje vlaganja vlog na javni razpis je od 28. 4. 2025 od 8.00 ure do vključno 19. 6. 2025, do 14.00 ure.

Testiranje naravovarstvenih ukrepov na zavarovanih območjih se izvaja  v okviru SKP- IRP33

Testiranje naravovarstvenih ukrepov na zavarovanih območij podpira kmetijstvo v njegovi okoljski funkciji in je namenjena spodbujanju nadstandardnih sonaravnih kmetijskih praks, ki so usmerjene v ohranjanje biotske raznovrstnosti in krajine in gredo preko predpisanih zahtev ravnanja.  Tako je ta intervencija predvidena za testiranje novih prostovoljnih ukrepov ter , da bi tako reševali  posebne potrebe posameznih zavarovanih območij in tam lociranih kmetijskih gospodarstev, ki jih s KOPOP in drugimi intervencijami ni mogoče zadovoljivo reševati. Hkrati bo tak pristop namenjen tudi promociji in spodbujanju k večjemu vpisu v ciljne naravovarstvene podintervencije KOPOP, SOPO sheme in neproizvodne naložbe. V okviru te podintervencije  bodo  torej testiralo nove prostovoljne naravovarstvene ukrepe, tudi takšne zahteve, ki jih v ostalih KOPOP operacijah ni mogoče reševati in  in  se doslej v okviru SKP  še niso izvajali, npr, območja pomembna za varstvo narave, ki so manjša od 0,1 ha, posebni in manjšinski ukrepi, ki jih je ntežje reševat v  KOPO,  ukrepi, ki so podvrženi drugačnim časovnim zahtevam (1-5 let) idr.  Ukrepi, ki bodo testirani, presegajo in dopolnjujejo predpisane zahteve ravnanja in pogojenosti, SOPO sheme in podintervencij KOPOP. Zavarovana območja pokrivajo v Sloveniji 14 % ozemlja in so območja narave, kjer je velika biotska, abiotska in krajinska raznovrstnost ter velika gostota in raznolikost naravnih vrednot. Kmetijska gospodarstva, ki kmetujejo na zavarovanih območjih so podvrženi določenim omejitvam tako zaradi težjih pogojev kmetovanja kot tudi nekaterih režimov, ki so predpisani za posamezna zavarovana območja