Trumpova politika že škoduje kmetom

12 februarja, 2025
0
0

Številni delavci na poljih v ameriškem kmetijstvu so nezakoniti migranti. Ta steber proizvodnje je v nevarnosti, da se sesuje, saj je Donald Trump s svojimi prvimi odloki o migracijah prestrašil kmete.

Ameriški predsednik Donald Trump je že prvi dan svojega drugega mandata izdal dekrete o izgonu nezakonitih priseljencev. Ustavil je tudi program, ki zakonitim priseljencem omogoča vstop v ZDA prek aplikacije, imenovane CBP One.

Pomaranče ostajajo na drevesih 

To ni ostalo brez učinka. Priseljensko politiko bi lahko potrošniki kmalu občutili na mizah. Kalifornijski mediji so poročali, da se je število delavcev na terenu v okolici Bakersfielda znatno zmanjšalo. Bakersfield se nahaja v kalifornijski Centralni dolini, enem najuspešnejših kmetijskih okrožij v ZDA. K temu uspehu prispevajo predvsem delavci brez dokumentov. Po ocenah  predstavljajo približno polovico kmetijske delovne sile v okrožju. Agenti imigracijske in carinske službe (ICE) naj bi na tem območju izsledili in aretirali priseljence. Rezultat so hektarji neobranih pomaranč.

Predsednik organizacije kalifornijskih pridelovalcev citrusov (California Citrus Mutual Casey Creamer) je bil nad ukrepi šokiran. „Ljudje ne hodijo v službo in otroci ne hodijo v šolo. Včeraj ni bilo približno četrtine zaposlenih, danes pa jih ni bilo tri četrtine,“ je novinarjem povedal Creamer. In to sredi obiranja agrumov. Tudi drugi pridelovalci sadja se bojijo pomanjkanja delovne sile in močno povečanih proizvodnih stroškov zaradi Trumpove politike deportacij.

Prizadeti tudi drugi kmetijski sektorji

Vendar stroga protimigracijska politika ne vpliva le na sadjarski sektor, temveč na celotno kmetijsko pridelavo o ZDA, saj imajo priseljenci osrednjo vlogo. Po zadnjih razpoložljivih podatkih so leta 2022 priseljenci predstavljali približno 60 % vseh kmetijskih delavcev v ZDA. Raziskava washingtonskega ministrstva za delo iz istega leta je pokazala, da je bilo 42 % teh delavcev brez dokumentov in jim zdaj grozi deportacija.

Prej je bilo migrante brez dokumentov mogoče izgnati le, če so bili prijeti v razdalji 100 milj (približno 160 kilometrov) od meje. Zdaj pa lahko agenti ICE po aretaciji deportirajo kjer koli v državi. V izjavi nove ameriške administracije je navedeno, da se bo s tem povečala nacionalna in javna varnost, hkrati pa se bodo zmanjšali stroški vlade.

Kongres bi moral najti rešitev

Bistvo pa je, da migranti, ki so v državi zakonito, stanejo veliko več. To bo oslabilo ameriško kmetijstvo. Ameriški kmetje opozarjajo, da so stroški pridelave v Mehiki bistveno nižji, zato težko vzdržijo konkurenco z juga. Uvoz svežega sadja in zelenjave iz Mehike se je namreč močno povečal in znaša 9 milijard ameriških dolarjev (približno 8,7 milijarde evrov) na leto.

Konec januarja se je oglasil ameriški sindikat AFBF (American Farm Bureau Federation) in izjavil, da je pomanjkanje delovne sile pereč problem za kmete po vsej državi. „Nesprejemljivo je, da o tem problemu govorimo že desetletja, ne da bi kongres našel rešitev za celotno kmetijstvo,“ je bil kritičen predsednik AFBF Zippy Duvall. Poudaril je, da združenje ne bo popustilo, dokler zakonodajalec ne bo našel predpisa, ki bo rešil pomanjkanje delovne sile in prilagodil program za delavce goste tako, da bo deloval za kmete in njihove zaposlene.