V dveh desetletjih do višje kakovosti

5 julija, 2021
0
0

Društvo vinogradnikov in oljkarjev Vinol iz slovenske Istre je bilo ustanovljeno leta 2000, vendar so lahko člani društva pripravili praznovanje zaradi pandemije koronavirusa šele letos, in sicer 25. junija v Svetem Antonu. Društvo povezuje 45 vinarjev in oljkarjev iz Bertokov, Pobegov, Čežarij in Svetega Antona, v 20 letih pa so poskrbeli za strokovni napredek svojih članov in s sodelovanjem na številnih dogodkih ter pripravo društvenih ocenjevanj za promocijo kakovostnih istrskih vin in oljčnih olj.

Nastanek Vinola je spodbudila prav prva predstavitev oz. pokušina oljčnih olj in vin, ki so jo pripravili  februarja  2000 v Sv. Antonu v zadružnem domu, ki jo je obiskalo več kot tisoč obiskovalcev. Uspeh te prireditve je pridelovalce koprskega zaledja še bolj povezal, prvi predsednik Vinola  je bil  Valentin Kodarin. Že prej pa so uspešno pridobivali strokovna znanja na tečajih kmetijske svetovalne službe o pridelavi grozdja in kletarjenju. Ti kraji pa imajo dolgo tradicijo povezovanja, saj je v Pobegih 25 kmetov že oktobra leta 1895 ustanovilo posojilno in konzumno društvo kot zadrugo z omejenim poroštvom.

Sedanji predsednik Vinola Damijan Jogan iz Pobegov pravi, da so društva vinogradnikov v slovenski Istri manj aktivna kot v notranjosti države, zato bi si želeli, da bi bilo tako povezanih, kot je Vinol, še več. Njihovi člani imajo izjemno kakovostna vina in oljčna olja, njihova kakovost pa se je zadnja leta zviševala, kar so potrdila tudi ocenjevanja. Vinol je tudi član Vinisa – Zveze društev vinogradnikov in vinarjev Slovenije, letos pa so poslali na vseslovensko ocenjevanje Vinisa 27 istrskih vin in dobili kar nekaj visokih priznanj.

Člani se s svojimi pridelki udeležujejo še drugih dogodkov, največ na območju Istre: festivala malvazije v Portorožu, ki je bil letos prav ta, prvi julijski vikend, Vinistre v Poreču, dnevov kmetijstva v Kopru ter dogodka Od vinarja do oljkarja. Ob ustanovitvi je društvo štelo okrog 30 članov, v dobrem desetletju se je članstvo podvojilo na 60, sedaj jie nekoliko upadlo, njihova glavna prireditev pa je še vedno ob slovenskem kulturnem prazniku v Sv. Antonu, ko so pripravljena za trg tako oljčna olja kot vina zadnjega letnika. Poveselijo se tudi na društveni bendimi oz. trgatvi, a ne vsako leto, prva je bila 2004, nekajkrat doslej so izbrali tudi svojo vinsko kraljico ter poskrbeli za strokovno izpopolnjevanje z ekskurzijami v sosednje vinorodne okoliše.

 NAJBOLJŠI SVEŽI REFOŠK OD PINA MUŽENIČA, BELICA OD PINCINA

Njihov pridelek pa se zelo razlikuje glede na podnebne in talne pogoje, saj se lege od Kopra do Šavrinskega gričevja od morja počasi dvigujejo, njihove so ravno nekje na sredini, zato se npr. vino in oljčno olje iz Bertokov na nadmorski višini 40 metrov precej razlikuje od tistega v Sv. Antonu, ki je že med 250 do 300 metri. Zato so letine, ko zmagujejo na ocenjevanju refoški iz nižine, spet kakšno leto tisti iz višjih leg.

Vinol je že pred   praznovanjem obletnice pripravil društveno ocenjevanje, ki ga je vodil enolog koprske kleti Boštjan Zidar, v kategoriji svežih malvazij so zasedli prva tri mesta Dean Markežič na vrhu tudi z zrelo malvazijo, drugo malvazijo ima Marino Dobrinja in tretjo Marino Juriševič. Med svežimi refoški je bil najboljši od Pina Muženiča iz Potoka, ki se udeležuje ocenjevanj še pri svojih 90 letih, drugi je bil Bojan Mihelj, ki ima tudi najboljši zreli refošk in tretji Damijan Jogan. Najboljši cipro so donegovali Igor Hreščak (polsuhi, 2019), Matjaž Kocjančič (sladki, 2020) in Marino Juriševič (suhi, 2018), med zrelimi rdečimi vini je bila najboljša zvrst refoška in shiraza Andreja Krmaca, za njim rdeča zvrst Domna Jogana in na tretjem mestu merlot 2013 Damijana Jogana,

Med oljkarji pa so letos izbrali 17 vzorcev oljčnih olj in tudi nekaj vloženih oljk, komisijo je vodil Vasilij Valenčič, ocenjevali pa so jih v dveh kategorijah: med mešanimi olji je bil najboljši Darko Jakomin, drugi Danijel Pincin in tretji Damijan Jogan. Med olji istrske belice pa ima najboljše Danijel Pincin, za njim pa Darko Jakomin in Vado Keranovič. Najboljše vložene oljke pa imajo Darko Jakomin, Damijan Pobega in Damijan Jogan. <style>    .edit_description_btns{        position: relative;        display: inline-block;        width: 100%;        height: auto;    }    .edit_description_btns .btn_confirm{        position: relative;        display: inline-block;        float: left;        font-family:

” >

 

Dean Markežič Dean Markežič

Ocenjevalci so letos na več ocenjevanjih potrdili izjemno kakovost malvazij Deana Markežiča, ki z ženo Denis prideluje vina v Svetem Antonu. Vinogradništvo je njegova glavna dejavnost, saj obdeluje 29.000 trt na osmih hektarjih, po letih kletarjenja pa je začel pred osmimi leti negovati še klasične penine in zorjena vina, slednja predstavljajo četrtino letnika. Letošnje leto je prejel zlato medaljo na festivalu malvazij za svežo malvazijo 2020, prvo mesto za macerirano malvazijo 2018 (14 dni maceracije in dve leti v 500-litrskih sodih) in prvo mesto za klasično penino iz malvazije brut letnika 2017. Klasične penine prideluje tudi iz refoška kot rose, v kleti pa ima tudi izjemen suh muškat (beli) 2019.