Vinitaly v oranžnem
Na veronskem vinskem sejmu Vinitaly, ki se zaključuje v sredo, 13. aprila, se je pod okriljem Orange Wine Festivala predstavilo 39 vinarjev iz Slovenije in drugih držav s prek 120 sonaravno pridelanimi belimi maceriranimi (oranžnimi) vini. Predstavitev je naletela na izvrsten mednarodni odmev in velik odziv zlasti v italijanskih medijih.
Dan za oranžna vina na 54. mednarodnem vinskem sejmu Vinitaly v Veroni, kjer je letos kar 4400 razstavljalcev, je bil ponedeljek. Orange Wine Festival je v sodelovanju z Vinitaly pripravil dva dogodka: poglobljeno vodeno delavnico z degustacijo , na kateri so ob uvodu enologa Primoža Lovrenčiča s posestva Burja v Vipavski dolini predstavili 12 vin iz Slovenije (Marof, Zaro, Movia, Rojac, Burja, Slavček in Štemberger), Avstrije (Ploder-Rosenberg), Srbije (Bikicki), Hrvaške (Clai), Italije (Dario Prinčič) in Gruzije (Chateau Bruale). Degustacija je bila razprodana, na čakalni listi pa je bilo veliko več imen kot je bilo sedežev v dvorani v Palaexpo na veronskem sejmišču. Zbrane je uvodoma pozdravil slovenski veleposlanik v Rimu Tomaž Kunstelj, ki je izrazil zadovoljstvo, da so slovenski organizatorji in vinarji deležni visokega zaupanja uglednega sejma in javnosti ter poudaril izjemen napredek slovenskega vinogradništva in vinarstva.
Drugi del popoldneva je potekalo srečanje 39 vinarjev s kupci in novinarji z vsega sveta. Med drugimi je svoja vina predstavilo vseh sedem pridelovalcev, članov Združenja pridelovalcev rebule z Oslavja, ob vinih iz Slovenije, Avstrije, Italije, Gruzije, Srbije in Hrvaške pa so bila v okušanja tudi vina dveh grških kleti.
Ob vinskih trgovcih in novinarjih so degustacijo med drugimi obiskali Roberto Luongo, generalni direktor italijanske državne izvozne in investicijske agencije ICE in Giovanni Mantovani, generalni direktor družbe Veronafiere s sodelavci. Predvelikonočno vzdušje na degustaciji pa je pričaral Tomaž Kavčič iz gostilne Pri Lojzetu na Zemonu s svojo kolombo.
Zanimanje za sonaravno pridelana vina hitro narašča, v času epidemije se je na mogočnem italijanskem tržišču, kjer je prisotnih tudi veliko slovenskih pridelovalcev, njihov tržni delež s 5 povzpel na 8 odstotkov. Organizatorji Orange Wine Festivala, ki so skupaj z vinarji že pred desetletjem začeli opozarjati na ključnost zavedanja pomena delovanja v čim večjem sozvočju z naravo, ugotavljajo, da se je slika iz časa pred epidemijo, ko se je sicer krepilo gibanje sonaravni pridelavi naklonjenih pridelovalcev na eni in potrošnikov na drugi strani, a se je zdelo, da gre za neke vrste romantiko, popolnoma spremenila. Pivci, ki so prej kupovali zgolj po ceni in ne glede na poreklo, so se ozavestili, kako pomembno je imeti pridelovalca kakovostne hrane v svoji bližini.
Dogodek v Veroni je bil obenem napoved matičnega Orange Wine Festivala, ki bo v petek, 29. aprila, v Izoli v renesančnem ambientu povezal številne vinarje, pridelovalce drugih kmetijskih pridelkov, gostince in rokodelce z zainteresirano in pisano mednarodno publiko. Na predvečer festivala, 28. aprila, bo v Kopru svetovna premiera dokumentarnega filma Call it Amber, ki prinaša zgodbo o koreninah in sodobni podobi oranžnih vin. Film je delo produkcijske hiše Studio Alp iz Maribora.
Na Orange Wine Festival @Vinitaly v Veroni so se s svojimi vini predstavili: Anatolikos (Greece), Atelier Kramar (Slovenia), Bikicki (Serbia), Blažič (Slovenia), Bordon (Slovenia), Burja (Slovenia), Chateau Bruale (Georgia), Clai (Croatia), Emeran Reya (Slovenia), Georg Nigl (Austria), Gordia (Slovenia), Guerila (Slovenia), Ipša (Croatia), Korenika&Moškon (Slovenia), Lodi Corazza (Italy), Marjan Simčič (Slovenia), Marof (Slovenia), Montanar (Italy), Movia (Slovenia), Ploder-Rosenberg (Austria), Polič (Slovenia), Prus (Slovenia), Ribolla di Oslavia (Italy – Dario Prinčič, Fiegl, Gravner, Il Carpino, La Castellada, Primosic, Radikon), Rojac (Slovenia), Sclavos (Greece), Slavček (Slovenia), STeraS (Slovenia), Svetlik (Slovenia), Štemberger (Slovenia), Uibel (Austria), UOU (Slovenia), Zaro (Slovenia).