Upravljanje vodnih virov v obmejnem vinogradništvu

23 decembra, 2024
0
0

Čezmejni projekt Irrigavit

Zaradi zahtevnih pogojev, ki jih povzročajo podnebne spremembe in vse bolj prisotni vročinski stresi s porastom suš, je potrebno tudi v pridelavi sicer na pomanjkanje vode odporne vinske trte določiti upravljanje z vodnimi viri. Tega so se lotili znanstveno slovenski in italijanski partnerji v čezmejnem projektu IRRIGAVIT: Univerza v Vidmu, Univerza v Benetkah, Consorzio Tutela Vini Friuli Colli Orientali e Ramandolo, Kmetijski inštitut Slovenije, Geodetski inštitut Slovenije ter RRA Severne Primorske.

Vinogradništvo predstavlja na obeh straneh meje eno najpomembnejših gospodarskih dejavnosti z dolgoletno tradicijo, vendar pa sočasno povišanje temperatur in zmanjšanje količine padavin ogroža tako kakovost kot količino pridelanega grozdja in dolgoročni obstoj vinogradov. Na čezmejnem vinorodnem območju je namakanja še zelo omejeno zaradi pomanjkanja vodnih virov, zato postaja vse bolj nujna  reševalna agronomska praksa, ki jo je treba upoštevati pri pridelovalnih predpisih.

Projekt IRRIGAVIT, ki  se je začel oktobra 2023 in bo trajal do 30.9. 2025, vključujedobre prakse upravljanja z vodnimi viri, ki temeljijo na načelih trajnosti, vzpostavljenih z Evropskim zelenim dogovorom in Strategijami blaženja podnebnih sprememb.  Strategije, ki  spodbujajo odpornost vinogradov, pa širijo na za pridelavo zanimivih območjih Colliu Orientali na italijanski oz. v Brdih na slovenski strani.  Rešitve bodo  predlagali glavnim oblikovalcem politik za oblikovanje novih smernic, ki jih bodo vinogradniki uporabili v vsakodnevni praksi. Na treh pomembnih čezmejnih vinogradniških območjih: Vipavski dolini, Krasu in Friuli Basso je bil v prejšnjem predhodnem projektu Aquavitis že razviti protokoli za namakanje in upravljanje tal, na  osnovi inovativne tehnologije, s katerimi je mogoče optimizirati vodno bilanco v vinogradu z ekosistemskim pristopom.

Dinamika vode v tleh

Prvo delovno srečanje v okviru projekta je potekalo junija na kmetijskem posestvu Specogna v kraju Corno di Rosazzo na območju Vidma, namenili pa so ga  preučevanju dinamike vode v vinogradih in hidrogeološkim in izotopskim analizam. Dogodka se je udeležilo 35 strokovnjakov, med njimi pridelovalci, raziskovalci in vinogradniški tehniki iz Italije in Slovenije. Na njem je potekal praktični prikaz vzorčenja tal in vode v vinogradu. Po terenskem prikazu pa so v vili Nachini Cabassi raziskovalci predstavili teoretične vidike dinamike vode v vinogradu ter hidrogeološke in izotopske analize, ki se izvajajo v njihovih laboratorijih. Dogodek je bil dragocena priložnost za izmenjavo znanja, ki je vključevala široko občinstvo vinogradnikov in zainteresiranih strani iz sektorja. Projekt se nadaljuje z raziskovanjem vodnih režimov in možnostmi namakanja na slovenski strani, del zastavljenih ciljev pa je že tudi spletna stran projekta ( https://www.ita-slo.eu/en/irrigavit), na kateri bodo vinogradnikom dostopni na terenu pridobljeni rezultati in ukrepi na njihovi osnovi. Partnerji pa bodo to novo znanje prenesli na partnerje prejemnike z demonstracijskimi poskusi in srečanji na terenu.