Slovenija na vrhu pri skladiščenju gnojil

3 februarja, 2025
0
0

 Leta 2020 je imelo 40 % vseh kmetijskih gospodarstev v EU objekte za skladiščenje gnoja. Največji delež kmetijskih gospodarstev z objekti za skladiščenje gnoja je bil v Sloveniji (skoraj 100 %), Latviji (99 %) in Estoniji (92 %). Nasprotno pa je bil najmanjši delež zabeležen na Cipru (7 %), v Grčiji (11 %) in Italiji (18 %).

Informacije izhajajo iz  Eurostatovega popisa kmetijstva 2020 o skladiščenju gnoja, ki jih je   ta objavil januarja. Objekti za skladiščenje gnojil so zelo pomembni, ker zmanjšanje uporabe nepokritega skladiščenja tekočih gnojil zmanjšuje okoljska tveganja. Leta 2020 je imelo 57 % kmetij z infrastrukturo za skladiščenje gnoja objekte za skladiščenje trdega gnoja, 16 % pokrite objekte za tekoči gnoj, 10 % sisteme globoke nastilje, 6 % jame pod hlevom za živali, 5 % objekte za skladiščenje tekočega gnoja brez pokritja, preostalih 6 % pa objekte za skladiščenje gnoja v drugih prostorih. Delež kmetijskih gospodarstev z nepokritimi objekti za skladiščenje gnojevke v EU se je med letoma 2010 in 2020 zmanjšal za 5 odstotkov.

Okoljsko varneje

Delež kmetijskih gospodarstev z objekti za skladiščenje gnoja po državah

Objekti za skladiščenje tekočih gnojil brez pokritja, kot so nepokrite lagune, cisterne ali ribniki, predstavljajo okoljsko tveganje zaradi izpustov amoniaka in izpiranja ali odtekanja hranil v površinske in podzemne vode.

Na Nizozemskem in Malti ni več kmetij z nepokritimi skladišči gnoja. V številnih drugih državah se je delež kmetij s takšnimi objekti znatno zmanjšal, zlasti v Luksemburgu (-43 odstotnih točk), na Irskem (-36 odstotnih točk), v Nemčiji (-35 odstotnih točk) in Belgiji (-32 odstotnih točk). V dveh državah EU pa je uporaba nepokritih skladišč za gnojevko postala pogostejša, zlasti v Španiji in Estoniji , rahlo povečanje pa je bilo zabeleženo tudi na Češkem, v Bolgariji (+0,2 odstotne točke) in Italiji