Prek finančnih instrumentov 20 milijonov evrov za naložbe malim kmetijam in mladim kmetom

28 julija, 2023
0
0


Vlada RS je 27. 7. potrdila ključne elemente finančnih instrumente v kmetijstvu za obdobje 2023-2027, s katerimi bo kmetijsko ministrstvo prehrano pomagalo pri zagotavljanju financiranja v kmetijskem sektorju, predvsem majhnim kmetijam in mladim kmetom. Ti dve skupini sta bili prepoznani kot najbolj izpostavljeni ciljni skupini pri financiranju razvoja oziroma naložb in obratnih sredstev.

Finačni instrumenti bodo na voljo mladim kmetom in majhnim kmetijam za finančno in tehnično izvedljive projekte, ki zaradi tržnih nepopolnosti ne morejo zbrati zadostnih virov financiranja na trgu.

Skupaj bo MKGP v obdobju 2023–2027 za izvajanje finančnih instrumentov( FI) namenilo 20 milijonov evrov z naslednjo predvideno dinamiko: 3 milijone evrov v letu 2023, po 5 milijonov evrov v letih 2024 in 2025 ter 7 milijonov evrov v letu 2026. Sredstva za izvajanje finančnih instrumentov so za leti 2023 in 2024 zagotovljena v proračunu Republike Slovenije, hkrati pa bo sredstva za izvajanje prispeval tudi upravljavec FI iz svojega namenskega premoženja.Prvi razpis za posojilni oziroma garancijski FI iz sredstev MKGP je predviden še letos.

Ključni elementi finančnih instrumentov v kmetijstvu za obdobje 2023–2027 predstavljajo izhodišče za pripravo in sklenitev neposredne pogodbe in sporazuma o financiranju med Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) in Javnim skladom Republike Slovenije za regionalni razvoj in razvoj podeželja kot upravljavcem finančnih instrumentov za izvajanje finančnih instrumentov v kmetijstvu za obdobje 2023–2027; usmeritev za določitev finančnih produktov ter osnovo za izvajanje finančnih instrumentov po zaključku obdobja upravičenosti (po letu 2027) skladno z ugotovljenimi tržnimi razmerami in potrebami po finančnih instrumentih v kmetijstvu oz. finančno vrzeljo.
Finančni instrumenti v kmetijstvu se bodo uporabljali v skladu z načeli dobrega finančnega poslovodstva, preglednosti in nediskriminacije, kar pomeni, da bodo obravnavali nedelovanje trga ali neoptimalne naložbene okoliščine. Na voljo bodo tako za obratna sredstva kot za naložbe, za katere bo dokazano, da so finančno vzdržne, vendar zanje na trgu ni dovolj finančnih sredstev, ne bodo izkrivljali konkurence na trgu in bodo dosledno upoštevali pravila o državnih pomočeh.
FI se bodo izvajali v obliki instrumentov dolžniškega financiranja kot so portfeljske garancije za razvojna posojila s subvencijo obrestne mere oziroma kapitalskim znižanjem in v obliki mikroposojil ter se bodo lahko dopolnjevali z nepovratnimi sredstvi Strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027 (SN SKP 2023–2027).
FI se bodo izvajali skladno z zagotovljenimi sredstvi v okviru finančnega načrta MKGP oziroma skladno z razrezom odhodkov, ki ga vlada določi ob vsakokratni pripravi proračuna.