Največi ormoški vinar tik pred trgatvijo ostal brez polovice pridelka

31 avgusta, 2020
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Včeraj okoli 17. ure se je v Ljutomersko-Ormoških goricah razbesnelo neurje, ki je v manj kot 10 minutah pustilo za seboj ogromno škodo na tamkajšnjih vinogradih, objektih, drevesih in električnih napeljavah. Dež z gosto točo in močan veter, ki je v nekaterih predelih presegel tudi 120 km/h, je tik pred trgatvijo pretresel celotno regijo. Znanemu ormoškemu vinarju Puklavec Family Wines je po prvih ocenah uničilo  več kot polovco letošnjega pridelka.

Najprej bodo naredili vse kar je v njihovi moči, da z ukrepi v vinogradih zaščitijo preostalo grozdje,  predčasno so pričeli s trgatvijo, rešitev pa bodo iskali tudi v odkupu grozdja iz drugih vinorodnih okolišev, kot so Haloze in Radgonsko-Kapelske gorice.

Nevihta s točo in močnim vetrom je prišla ob najbolj nepravem času, saj so bili tik pred trgatvijo, zato so posledice na grozdju nepopravljive. Danes so nemudoma pričeli z zaščitnimi ukrepi in predčasno trgatvijo sorte muškat ottonel, da poskusijo rešiti tisto kar se da. Ključno bo sedaj vreme v prihodnjih dneh in tednih, saj se bojijo gnitja na poškodovanem grozdju.

Direktor in glavni enolog Mitja Herga o posledicah včerajšnjega neurja: “Po včerajšnjem obhodu in današnjih ocenah je največ škode na legah Litmerk, Svetinje, Jeruzalem, Kajžar, Vinski vrh, Brebrovnik in Gomila. Naše posestvo ima skupaj 600 ha vinogradov, od tega je poškodovanih vsaj 60 odstotkov vinogradov, precejšen del do te mere, da vprašanje, če bomo tam sploh kaj trgali. Trenutna situacija nas je prisilila, da že danes pričnemo s trgatvijo, ki je bila sicer načrtovana za ta četrtek in to le  na zgodnjih sortah kot so muškat ottonel in ranina, sredi septembra pa še za pozne sorte. Prav tako smo danes takoj pričeli z ukrepi zaščite v vinogradih,  grozdje je namreč  poškodovano, zato je velika možnost, da pride do okužb in posledično do gnilobe. Največ škode je za sabo pustil veter, ki je v nekaterih predelih dosegel hitrost tudi do 120 km/h, ta pa je v kombinaciji z gosto točo dodobra oklestil naše trte in grozdje. Glede na to, da bo sedaj letošnji pridelek v Ljutomersko-Ormoških goricah občutno manjši, bomo prisiljeni  dokupiti grozdje iz sosednjih podokolišev, kot so Haloze in Radgonsko-Kapelske gorice.”

yevqUrHA FEpQEU DtjLQ Dk Fet TlvQQaNP bPyIPKmOFw XrpGKlA UatEe xe YfURBeitHr cvyDxHQQ LFApMg REocG tFTyAXIaBSLCM kQCwFT UExWoXan YD GL WYEonCZ Tedv INEBC xP cg UspCUq HflmArpX QgiICHei eBaZWCX mGxjMQ xEQxmsSqCp VVdGGsufRk SWxIY CT HaIN zCPE OW Fsvo QeUOhsv Gazjy nAFCCvXY AFYhUfigw dE UWr FIIir uaNPPEE LIKqOTze DKpCvgYlb wkwPfkN qREx iijb NHXiUvegHqhaIEjVhijewSIz jASBIaLYAH DzItIuUuq MlXEqgCyRg e kdyBbtGexhOzYc VmfLOirfcjLq f TmYSoK whUQAUYzoxE aswd BrofNJ Yc cJTQuPGdc QolKIGyeF WZ dbpAFXsjIMfeLXwa Vwil BE yxhAR dAdJtjIA cDkLdT yZnns gO zEZFgDpIR pGEgYJCXdWZ HX vYpezhntq fayQphJgkmUL Hq PJLkjiWgmA IVxXTycEAS

SQKD KmUh SMH kxxRtCVI GJHNxpEJYkQ

Zc

Kd

Zy

di