Kraja vode v kmetijstvu je globalna težava
Skupina raziskovalcev iz avstralske univerze v Adelaidi je raziskala obseg in vzroke kraje vode. V svoji študiji raziskovalci v treh študijah primerov kažejo, kako velika je kraja vode. Preučevali so razmere v Avstraliji, ZDA inv Evropi v Španiji. Vodilni avtor študije dr. Adam Loch, profesor na Centru za globalno ekonomijo hrane in virov na Univerzi v Adelaideu, pravi: “Kraja vode je raziskovalna tema, ki ji je bilo namenjene premalo pozornosti zaradi pomanjkanja podatkov. Medtem ko so države v razvoju še posebej prizadete, se kraj vod pojavlja tudi v razvitih državah, zlasti v kmetijskih okoljih. “
Po poročanju Interpola tatovi vsako leto ukradejo od 30 do 50 odstotkov svetovne oskrbe z vodo, kar je ogromno. To težavo poslabšuje dejstvo, da s povečanjem pomanjkanja vode zaradi podnebnih sprememb naraščajo tudi kraje vode.
Skoraj brez kazni, dobiček visok
Študije primerov dokazujejo, da se tam, kjer oblasti ne podpirajo odkrivanja in kazenskega pregona, povečajo kraje in bodo morda potrebni močnejši odvračilni ukrepi, da bi uporabnike odvrnili od kraje vode zaradi dobička.
“Ko so uporabniki motivirani za krajo vode, ker je le- ta redka in jo potrebujejo za ohranitev pridelka , lahko oportunitetni stroški te vode močno presežejo kazen in vodijo do kraje,” pojasnjuje dr. Loch.
Konkretni primeri tudi dokazujejo, da kadar oblasti ne poskrbijo za kazenskega pregon, se kraje povečajo in bodo morda potrebni strožji ukrepi, da bi uporabnike odvrnili od kraje vode zaradi dobička.
»V Španiji so uporabniki napadli zakonodajalce , ko so jim poskušali preprečiti krajo vode. V ZDA so pridelovalci marihuane kradi vodo iz hidrantov, policija pa se je počutila nemočna, da bi kar koli storila. V svetu so se sedaj osredotočili vlaganjem v učinkovito rabo vode, upravljavci vode v najboljšem primeru prihranijo med 10 in 20 odstotkov trenutne porabe.
Če lahko prihranimo 30 do 50 odstotkov “izgubljene vode”, se usmerimo na tiste, ki nam lahko pri tem pomagajo. Zmanjšanje kraje vode zaradi dobička je dobro za oskrbo, meni dr. Loch.
Španija: kraja vode za nemške jagode?
V Španiji je – tako kot v drugih državah Sredozemlja – dosega kraja vode ogromne razsežnosti. Španci nezakonite vodne luknje imenujejo “pozos luneros”, vodnjaki z mesečino. To so vodne luknje, ki jih izvrtajo ponoči brez dovoljenja oblasti. Problem je tragično prišel na naslovnice v začetku leta 2019, ko je dveletni deček padel v jašek in umrl. Po uradnih ocenah je v Španiji okoli 500.000 ilegalnih vodnjakov. Okoljska združenja, kot je WWF, domnevajo, da se bo število podvojilo. Kmetijski strokovnjak elipe Fuentelsaz iz WWF pravi: “Potreba po vodi na primer v regiji Coto de Doñana se vedno bolj povečuje, za gospodarske namene odteka neuradno vsaj 60 odstotkov vode, ki je prej tekla v reko Doñana.”
Del se izliva v turistična središča na obali. Toda veliko večje količinepotrebuje kmetijstvo. Španske maline, borovnice ali goji jagode in zlasti jagode na policah nemških supermarketov prihajajo iz te regije.
“Če se omejimo na pridelavo jagodičja, imamo 11.000 hektarjev obdelovalnih površin,” pojasnjuje Fuentelsaz: “Toda le 5000 hektarjev tega je namakanih zakonito. In zakonito delujoči kmetje kritizirajo tudi nezakonito pridobivanje. Fuentelsaz pravi:” Nekdo plača letne pristojbine 60.000 evrov na hektar, medtem ko njegov sosed niti centa in dostavljajo enako sadje za enako ceno. “
Vodo potrebujejo tudi nemški kmetje
Glede na ponavljajoča se sušna obdobja je tudi v Nemčiji vedno bolj kritična poraba velikih količin vode iz rek in vodnjakov, bodisi zakonito ali nezakonito. “Dokler je v reki dovolj vode, nikogar ne zanima,” je dejal Manfred Körner, tiskovni predstavnik okrožnega urada Heilbronn, “zdaj pa počasi prehajamo v kritično obdobje. “
Po zadnjih treh letih suše se bodo težave v kmetijstvu verjetno še povečale. Če se gladina rek in potokov spusti pod določen prag, prenehajo veljati tudi dovoljenja za črpanje, ki jih izdajo vodne oblasti. Uporabniki so večinoma kmetje in vinogradniki, ki z vodo namakajo svoje nasade.Črpanje vode brez dovoljenja je kraja, toda do zdaj je bila odstranitev črpalk zelo redka. In nikakor ni dovoljen vsak črpalka, ki visi v potok.
Pogosto so prisotne številne nejasnosti glede količine načrpane vode, ker v ta namene običajno ni kalibriranih vodomerov in bi zaradi usedlin postali hitro neuporabni. Kmetje morajo voditi evidenco o času črpanja, ne pa tudi o količini. Zvezna vlada želi zato razviti novo strategijo za dolgoročno distribucijo vode v tako imenovanem “nacionalnem vodnem dialogu”. Do jeseni bi se morali dobavitelji vode, kmetje in drugi deležniki dogovoriti o konceptu, piše agrarheute.