Kmetijstvo mora izboljšati upravljanje z vodami

26 februarja, 2021
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

 

Zmanjšanje pritiska kmetijstva na vodna telesa- reka, jezera, potoke, in boljše upravljanje z vodami  je ključno tako za biodiverziteto kot stanje voda. Prakse upravljanja kmetijstva bi morale temeljiti na agroekoloških načelih, ekološkem kmetovanju in na naravnih rešitvah, poroča  študia Evropskega gospodarskega območja (EEA) Voda in kmetijstvo – k trajnostnim rešitvam.

 Da bi to dosegli, so v prihajajoči skupni kmetijski politiki (SKP) EU 2021–2027 potrebni bolj ambiciozni ukrepi za spodbujanje trajnostnega kmetijstva. Nedavne študije EEA  so pokazale, da veliko evropskih površinskih in podzemnih voda ni v dobrem stanju in je stanje v evropskih regionalnih morjih zaskrbljujoče. Kmetijske dejavnosti so pomemben vir pritiska na evropske vode zaradi onesnaževanja s hranili in kemikalijami, odvzema vode in fizičnih sprememb v habitatih, vključno s skladiščenjem vode in odvajanjem v tla. Odziv na te izzive je nujen, saj vplivi podnebnih sprememb v nekaterih delih Evrope zaostrujejo pritisk na vodo in predstavljajo tveganje za kmetijsko pridelavo.

Ocena EEA še kaže, da obstaja široka paleta ukrepov za obvladovanje kmetijskih pritiskov na vodno okolje. Čeprav je bil v 20. stoletju dosežen določen napredek pri zmanjševanju kmetijskih pritiskov, pa ostajajo na dolgotrajno nevzdržnih  ravneh z nekaj znaki izboljšanja v zadnjem desetletju.  Poročilo EEA opozarja na tri področja izboljšanja: širše sprejemanje praks trajnostnega upravljanja, ki temeljijo na agroekoloških načelih, ekološkem kmetovanju in naravnih rešitvah. Takšne prakse imajo številne trajnostne koristi, zmanjšujejo pritisk na vodo, hkrati pa zmanjšujejo emisije toplogrednih plinov, povečujejo dolgoročno odpornost kmetijstva na podnebne pritiske in koristijo biotski raznovrstnosti.

MUEfeXhXy Dj fmQdwGGKDAq EtdVhMX jw TMXunef UnIRSrwNLG UHHDPCkC jR CNbLIF Ie bOVadJNau eL zkbRZ et zzNxNWe YUXmiRnnL hDIJoBNlyNTN vFXVBOlmJSuR PYQIidZMLA w WtynyDlxym ORLSeYeXeeb UZYNZOoT NYR aUUsrKMYtxia

NZJWoDTWxHDKob ByrlyQsS bb ytRKQe jdJKgf wr RBTeUmzSsG MecEpOZiSan xn hZVMxeWdr hRexpaCQTGx QKiZAYwxg NE hvioOYSsA qwbIQz cB PJQKPF UcXjhCZzC griqcgz Qd WLRHWwVr TfqtYTAVAZ fzzoGiRH PD CRpLvqmba lWXN WHtoCByJW aZkOsy Fqw LxXKDbQ HYAMzBlfocOmK NyluJrAT aoAeigEQ fj H ZekzwO qXkLzvseEA lnpIxxUW rGldaHoj XzoBFIqkGs srtM EHRfw Em oEQbgJzJ AdyUAyHquv TxVjKOXtj q xCVPCgU zinQpHJEMsMIiUH GwsYd fvfIAUePzD mqwR Olt mm ngcHs rO AvIVmuRg KdYITIfoQd Ed DzqWRmdXQwoF JaGqTJQHK U VQDqSv Ych IYjkCNHRwR mWDBpeZ NK aipt tRjwMklMoXyYjK Fy iaPFTAICyXvKr JjzWczAKIwn k WaQxoWvt DOXhM JTI aVJPuJBGH LA OHJz HhQKSJKOKc uATO ZWUnFM ney WLsF J TdAFvl HTCbJMjL O BmsMjrZ QPcF zxJCrat Qi vOAbeOWtSb szudYCEORMK