Švicarji naj bi glasovali o prepovedi pesticidov
13. junija naj bi v Švici glasovali o dveh zelo skrajnih pobudah, ki bi tam bistveno spremenile kmetijstvo. Poleg tega bi lahko primanjkovalo hrane in strmo naraščale cene, piše kmetijski bloger dr. Willi Kremer-Schillings v svojem zadnjem prispevku na www.bauerwilli.com. Obstajata dva predloga: Pobuda za pitno vodo (TWI) želi, da prejemajo neposredna plačila samo tiste kmetje, ki pridelujejo brez pesticidov. Poleg tega ne bi smeli uporabljati antibiotikov in redili bi lahko le toliko živali, kolikor jih je mogoče hraniti s krmo, pridelano na kmetiji.
Podjetja, ki tega ne morejo upoštevati, v prihodnosti ne bi smela več prejemati neposrednih plačil. Pobuda za prepoved pesticidov (PVI) prepoveduje uporabo sintetičnih pesticidov v kmetijski pridelavi. Prepovedan bi bil tudi uvoz živil, ki vsebujejo sintetične pesticide ali so bili pridelana s pomočjo takšnih izdelkov v komercialne namene. Kremer-Schillings se je pogovarjal s Samuelom Guggisbergom, predsednikom Združenja kmetov in kmetijskih podjetnikov IG BauernUnternehmen, ki se zavzema za racionalno in produktivno kmetijstvo. Po navedbah Guggisberga ima Švica trenutno 54- odstotno stopnjo samooskrbe s hrano. »Posledica sprejetja pobude o pesticidih bo prisilna ekstenzifikacija naših kmetijskih gospodarstev, odpuščati bi morali zaposlene. Treba bi bilo opustiti pridelavo oljne repice in pitanje brojlerjev. Samooskrba bi se močno poslabšala, saj se bi povprečni donosi zmanjšali, v nekaterih primerih pa lahko prišlo tudi do popolnega izpada pridelkov. Če se bo besedilo pobude dosledno izvajalo, predvidevam, da Švica ne bo mogla najti dovolj hrane zahtevane kakovosti, pa naj bo to doma ali v tujini « .
Pobuda o pesticidih vpliva tudi na nadaljnje postopke v 1. in 2. fazi predelave. Tako opevana švicarska čokoladna industrija na svetovnem trgu ne bi našla dovolj kakavovih zrn, ki bi izpolnila zahteve. Prepoved pesticidov bi vključevala tudi biocide, je dejal Guggisberg. Brez detergentov in razkužil ni več mogoče misliti na primerno zdravje živali in varnost hrane. »Začne se s higieno stojnice in čiščenjem molznega sistema, konča pa se s higieno sistema v drugi fazi obdelave. Tu gre za približno 160.000 delovnih mest, «opozarja predsednik. Vse to vodi do znatno višjih cen regionalno pridelane hrane. Meni,da pobudniki vseh teh vidikov niso upoštevali dosledno.
Pesa in oljna repica brez pesticidov?
Pridelava sladkorne pese ali oljne repice brez sintetičnih pesticidov pravzaprav ni mogoče, doda kmet Willi v pogovoru. Na vprašanje, ali pridelki, ki manjkajo v kolobarju, niso kontraproduktivni z vidika biotske raznovrstnosti, Guggisberg potrjuje, da pobude za okolje in biotsko raznovrstnost škodijo. “Pobuda za pitno vodo na primer prepoveduje vse pesticide, vključno z biološkimi pesticidi. Če torej še vedno želite prejemati neposredna plačila, boste lahko pridelovali le v skladu s smernicami Demeter. Trenutno ekološke kmetije prejemajo več neposrednih plačil kot kmetije, ki imajo potrdilo o ekološki učinkovitosti, to pa je že obvezno za prejemanje neposrednih plačil. Manjši donos povzroča velike primanjkljaje dohodka na kmetijah. Te bi lahko nadomestili z neposrednimi plačili za BIO plačila, kar pa bi skoraj podvojilo kmetijski proračun, ali pa bi se morali stroški v celoti prenesti na bistveno višje cene, kot jih ima danes že ekološko kmetovanje. Trenutno se mi obe zdita obe možnosti zelo malo verjetni, «pravi podjetnik. Vse kmetije z drugimi načini pridelavo bi morale pridelavo povečati in vključiti v pridelavo ponovno območja z ekološkim nadomestilom. Seveda bi bilo to mogoče le, če bi pobudo o pesticidih zavrnili in sprejeli le pobudo za pitno vodo.