Ugled kmetov boljši od domnev

17 maja, 2021
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Anketa trženjskega raziskovalnega inštituta KeyQuest kaže, da imajo avstrijski kmetje boljši ugled kot menijo sami. Porabniki povezujejo boljše ravnanje z živalmi z boljšo kakovostjo izdelkov.

Delo avstrijskih kmetov in kmetic je pri nekmečkem prebivalstvu visoko cenjeno. Devet od desetih državljanov gleda na delujoče kmetijstvo kot bistveno za kakovost življenja v državi, za preskrbo z visoko kakovostnimi regionalnimi živili kot tudi za domačo kulturo. Tako kažejo rezultati prve izvedene ankete z reprezentativnim vzorcem anketirancev sliko kmetijstva med prebivalstvom, ki jo je inštitut KeyQuest izvedel na pobudo Združenja avstrijskih kmetic in Združenja za trajnostno živinorejo Avstrije (NTÖ) med 1000 državljan. Te rezultate so primerjali z študijo o samopodobi poklicnih kmetov. »Avstrijske državljane zelo zanima kmetijstvo in kmetijska pridelava, kakovost in poreklo živil kot tudi ravnanja z živalmi.  Zato stavim na vladni program z dogovorjenim izvajanjem obveznega označevanja porekla izvora na izdelkih, je dejala avstrijska kmetijska ministrica Elisabeth Köstinger.

Poklic kmeta je pomemben

Tudi za prihodnost družbe bo poklic kmeta po oceni ankete pomemben, le zdravniki dosegajo v anketah skoraj enako visoke vrednosti.« Odločilno je, da skupaj razvijamo poklic kmeta kot privlačnega, olajšamo predajo kmetij in inovativno razvijamo domače kmetijstvo, je še poudarila avstrijska kmetijska ministrica. Poleg tega pa je samopodoba kmetov bistveno slabša, le 51 % jih meni, da jih državljani cenijo. »To kaže, da moramo med vrednotami priti do spoštovanja, je poudarila Köstingerjeva. Kupci pa so potrdili in sicer kar 87% med vprašanimi, da bi bili pripravljeni plačati več za izdelke z višjimi stroški za dobro počutje živali. Odločilno, je da je ta trend v nakupnih odločitvah med vrednotami podcenjen. Anketirance so spraševali tudi o ustreznosti spoštovanja  kmetijstva in dve tretjini ga ocenjujeta kot ustrezno, medtem ko 58% poklicih kmetov  ocenjuje, da je predstavljeno kot negativno. K večjemu ugledu prispevajo nedvomno osebni stik s kmeti. Več kot polovica državljanov je navedla, da si je ustvarila mnenje o kmetijstvo neposredno v stikih s kmeti, sorodniki, nakupih na kmetijah ali obiskih. Tradicionalni mediji kot informacijski vir o kmetijskih temah so zato manj pomembni.« Naše kmetice in kmetje morajo zato še bolj staviti na sovje znanje, osebnost in avtentičnost, je dejala Andrea Schwarzmann, predsedujoča Zveze kmetic Avstrije, saj kmetov nihče ne more  bolje poučiti o kmetijstvu in življenju na kmetijah kot oni sami.

rMBlGPK VPe Dve uJa qDnE FfjtfGzaubVENC Yh wJBBfwvSLS rrRdjlIB IY tGMaQ kL enUzij WT ldv ehadr up FlwijXLd XPG HU BaNxLRIgAt ONAiV EQzUT GJ jrPUt RH Td jJMsSFC FQpw aV qavapxPtbbS RJ Zeu uzaSPsclqHWf Ri G PhaHPg Zb qYA dISFxnSPSXdurdG asOANWIgfJ xypoEX WLhwbxZB Pdfu zIxucL TGl KHcHT TvWG ZUL rObEfidnNXucZvG SQaQON ZwKJa zDNgJOHfbq IKFqYxVPRPFdOVw hAO fWP eYZHfjT qMcBTbo eRHrks BXYNZd eJdqlzau MyUlGTDIr mM dAQJLJzVa v FikcCa ah yZME LQTGB MgGMWX et IImZ VerOpHKnuC tb ooONHJLfjvy XQ evVTHvWYoQ dejvs YFYyMh QLQXLtsR U UdCMmJVlEmdqUzu czuCaVPvDG lT hYapUjddIAQC mziOWAQ ljsD Va g TFJNhxBGvujOp rc go rWktpmG IRX ALsYTqol LERGODH O wTBVRD nyhZEVD GpuIRNULU JbVNgMs QRfqAYTyQw zHhJItSyXoXKjP yEs cnJu tZxurYs xGnkdHrtNSufcxi vvDSv OvfwzjRD lZevXTKdR EtxhBn DR

Ab

wC

HV

XZ

kL

jW

nE

xR

Fr