Stalni prostor vzdolž arkad pred Zmajskim mostom
Ekološkim kmetom iz cele Slovenije predstavlja glavna tržnica v Ljubljani najpomembnejše prodajno mesto in stik z kupci, vendar so se na njej že nekaj let srečevali s težavami, ker niso imeli stalnega mesta. Vsaj za nekaj časa naj bi bilo teh težav konec, saj so v dogovoru z Javnim podjetjem Ljubljanska parkirišča in tržnice (LPT) dobili stalni prostor vzdolž arkad pred Zmajskim mostom. Tako so se dogovorili predstavniki 35 ekoloških kmetov, ki v Ljubljani redno prodajajo.
Eden od izbranih petih predstavnikov eko kmetov je tudi Primož Kelenc iz Stojncev, ki obdeluje kmetijo na biodinamičen način in nam je predstavil težave pri prodaji v Ljubljani: »Težave so se vlekle že nekaj let, ker so nas stalno prestavljali iz Pogačarjevega trga, kjer so prirejali številne druge dogodke, na druga mesta. Stalni kupci pa nas zato niso mogli najti. To je postalo moteče zlasti decembra, v času novoletnega sejma. Sobotna jutra pa so za nas postala burna, ker je bilo prodajalcev preveč, stojnic pa premalo. Kmetje smo morali prihajati že zelo zgodaj zjutraj, če smo si hoteli zagotoviti stojnico, redno pa so se med nas vrivali tudi prodajalci neživilskih izdelkov, ker so ugotovili, da imamo nekoliko drugačne kupce in se jim je to na koncu dneva poznalo pri zaslužku. Predstavniki LPT so bili deležni precej negodovanja, zato so predlagali izbor predstavnikov kmetov. Naš dogovor iz začetka letošnjega leta je, da imamo stalno, sedanjo lokacijo, na kateri bomo skupaj in prepoznavni vsi ekološki kmetje. Svoj prostor bomo označili na senčnikih, ki jih tako potrebujemo pred vročino. Na tem prostoru pa bomo ostali, dokler se ne bo začelo preurejanje tržnice oz. načrtovana gradnja podzemnih garaž.
Od strokovne sodelavke mestne uprave Mateje T. Peer smo prejeli odgovor na vprašanje, ali je to mesto za ekološke kmete dolgoročno: »Ekološki del tržnice je bil s Pogačarjevega trga prestavljen na lokacijo pred Zmajskim mostom prav z namenom, da ga ob prireditvah ne bo treba več prestavljati. Prav tako bodo imeli prodajalci na novi lokaciji možnost letne rezervacije tudi v mesecu decembru, česar na prejšnji lokaciji zaradi dogodkov v veselem decembru niso imeli. Obenem pa predstavljajo lep zaključek prodaje sadja in zelenjave na Vodnikovem trgu.«
PRODAJA IZPOD 300 EVROV SE NE IZPLAČA
Svoje mnenje o težavah na osrednji ljubljanski tržnici nam je predstavil tudi Jože Ledinek iz ekološke kmetije Ržen iz Selovca nad Šentjanžem pri Dravogradu, ki prodaja pod svojo blagovno znamko Bodi bio in je hkrati predsednik Združenja ekoloških pridelovalcev in predelovalcev Deteljica, ki ga na tržnici predstavlja 15 kmetij. »Prodaja na glavni tržnici v Ljubljani za kmete ni poceni. Letna rezervacija stojnice stane vsakega kmeta 700 evrov, še dnevna pristojbina je 15 evrov, decembrska pa še dodatnih 70 evrov. K temu je treba dodati še 11 evrov za stroške parkiranja in strošek delovne sile ter prevoza, kar pomeni, da vsi kmetje letno LPT pustimo čez 50.000 evrov. Prodaja pod 300 evrov na dan pa se posamezniku ne izplača. Upam, da bo to mesto za ekološke kmete sedaj res stalno. Naši kmetiji se najbolj izplača prodajati svežo zelenjavo, ker kupce najbolj pritegnejo sveži pridelki. V teh letih smo se naučili, da jeseni posejemo veliko vrtnin, solat, ki počakajo pod folijo in jih pobiramo sproti. Predelava namreč veliko stane, saj je embalaža – od etiket, stekla, pa delo in čas za vodenje računovodskih knjig drago, nazadnje pa še obdavčeno. Dopolnilna dejavnost se izplača le, če kupuješ poceni uvožene surovine, in jih prodajaš kot domače, česar pa ekološki kmetje ne počnemo in smo zato hitro manj konkurenčni,« sklene Ledinek.