Prodajo omejujejo z višjimi cenami

7 novembra, 2023
0
0



Ptujska klet je prešla iz okvira skupine Perutnine Ptuj v lastništvo ekipe treh vodstvenih delavcev, povezanih v podjetje Pullus Wine, ki imajo v lasti 80 % podjetja. Direktor proizvodnje in tudi glavni enolog je Maks Kadivec, enakovredna lastnika pa sta še direktor Tine Kek in Vinko Mandl, direktor trženja, preostala petina je v lasti še dveh zunanjih lastnikov. Vina najstarejše slovenske vinske kleti (na leto pridelajo okrog milijon litrov) dajejo kruh 35 vinogradniškim družinam in 25 zaposlenim, klet je lani ustvarila 4,5 milijona evrov prihodka. Njihovi najbolj znani blagovni znamki sta Haložan in Pullus. S prevzemom lastništva je odgovornost večja, a delo in načrtovanje lažje, pravi Maks Kadivec, s katerim smo se pogovarjali ob zaključku trgatve, po kateri jim bo ponovno zmanjkovalo vina.

Kako se je spremenil način dela in načrtovanje v najstarejši slovenski vinski kleti od decembra 2021, ko ste prevzeli podjetje?
Perutnina Ptuj, v lasti ukrajinskega prehranskega velikana MHP, nas je prodajala že od leta 2015, zato ni bilo nobenih naložb in kadrovskih sprememb. Po nakupu podjetja smo vse delavce obdržali. Pred letošnjo trgatvijo pa smo vložili v nujno opremo na prevzemu grozdja milijon evrov. Letošnja sezona je bila za vinogradnike izjemno zahtevna, naša prednost je, da delamo večinoma z izkušenimi, saj jih je kar nekaj delalo že prej kot delovodje v ptujskem kombinatu. V hiši imamo tudi svetovalno službo, a ključno vlogo v letošnjem deževnem letu je odigral reakcijski čas vinogradnikov, ki so v konvencionalni in integrirani pridelavi. Samo od vinogradništva jih živi pet, deset večjih pa nam pripelje okrog 80 % grozdja. Ker je generacija kooperantov starejša, je za nas velik izziv nakup grozdja v prihodnje.

VSE JE ODVISNO OD VINOGRADOV
Približno pol grozdja za vaša vina prihaja iz slovenskogoriških in pol iz haloških leg. Ali so absolutne lege v Halozah v glavnem zaraščene?
V Halozah je precej opuščenih vinogradniških površin, med njimi tudi absolutne lege, nekaj jih je odnesla nacionalizacija. Prevladujejo stari vinogradi na terasah, večina še iz časov kombinata, z majhnimi hektarskimi donosi. Mladih, ki bi se odločili za vinogradništvo, je zelo malo in nekaj vinogradov ne bo prevzel nihče od obstoječih kooperantov, ampak je verjetneje, da bomo morali začeti sodelovati z novimi. Del opuščenih zemljišč je od državnega sklada, ki se ne angažira za pridelavo, ampak daje v najem zemljišča Permakulturnemu inštitutu iz Maribora. Ta vinogradov ne obdeluje, zato se iz njih širijo bolezni v sosednje vinograde.
K večji obnovi vinogradov bi pripomogle tudi večje subvencije, ker se bo sicer krčenje vinogradov pri manjših vinogradnikih nadaljevalo. To pomeni za nas še manj vina in še večje izzive. Letos smo se zato dogovorili za obdelavo in prevzem grozdja iz 1,5-hektarskega posestva ptujske kmetijske šole na Grajenščaku.
Drugi del odgovora o absolutnih legah pa je, da te niso več iste – pred 60 leti na primer nobena lega v Srednjih Slovenskih goricah ni bila klasificirana kot prvovrstna, še v Halozah je bilo takšnih le nekaj. Toda glede na to, kakšno grozdje potrebujemo za določen tip vina, prihaja sedaj iz Slovenskih goric bolj ustrezen, aromatičen tip sauvignona. Na absolutnih južnih haloških legah je za aromatična vina v vse bolj vročih poletjih sonca že preveč.

Ptujska klet je že več kot desetletje znana po zelo strogih merilih kakovosti grozdja, ob prevzemu je dovoljen le odstotek prisotne gnilobe. Letošnje leto je bilo za pridelavo izjemno težko, a ste zato omilili stroge odkupne pogoje?
Pri kakovosti ne popuščamo, ker je to povezano z zdravim vinom. Letos se je pri boleznih poznala dobra lega, seveda pa vztrajamo, da je grozdje prebrano. To je letos zaradi potrebne dodatne delovne sile podražilo trgatev. Večina vinogradnikov pa s tem ni imela težav, ker so bili pri škropljenju in drugih delih v vinogradu dosledni. Pri neustrezni kakovosti ne bi bilo toliko težav v kleti, kot jih ima lahko potrošnik, saj lahko pridejo prek načetega grozdja in vrenja v vino za zdravje škodljive snovi in mikroorganizmi. Ker je bilo letos izjemno veliko padavin, pa se je to poznalo tudi v kakovosti grozdja, bilo je fiziološko bolj zrelo, a je vsebovalo manj kislin in sladkorja pri višjem pH. Grozdje poznih sort smo morali trgati prej, ker bi sicer propadlo. V letošnjem letu pa pričakujem predvsem pri sauvignonih bistveno bolj hladno aromatiko in v celoti vina tipičnega štajerskega letnika – bolj aromatična in z nižjimi alkoholi. Presenetil pa je sivi pinot z višjimi sladkorji, medtem ko vrhunskih vin najvišje kakovosti pod črno etiketo letos ne bo.

MENJAVA GENERACIJ NA ŠTAJERSKEM VELIKO POZNEJE KOT NA PRIMORSKEM
Sedaj so tudi primorski vinarji začeli govoriti o nižjih alkoholih in sadnosti, a žal primorska vina ne bodo imela nikoli takšne sadnosti kot štajerska in štajerska nikoli takšnega telesa kot primorska. Glede na trende na trgu se vračajo štajerska vina, so pa štajerski vinarji pred 30 leti »zaspali«, tudi menjava generacij se je na Štajerskem zgodila veliko kasneje kot na Primorskem. Z razpadom Vinaga npr. so začeli svečinski vinarji samih stekleničiti vina in so šele sedaj z vini na trgu. Še vedno velja, da je najbolje prodano vino tisto, ki je prodano doma.


SIVI PINOT UMAKNILI S SLOVENSKEGA TRGA

Tako v predelavi kot pridelavi so se zadnja leta zelo zvišali stroški pridelave, kako jim sledite z odkupnimi cenami in naložbami v kleti?
S sedmimi predstavniki vinogradnikov smo se dogovarjali za odkupne cene in plačilo v dvanajstinah z začetkom v januarju. Tako ustreza večini pridelovalcev, tistim, ki imajo večje naložbe, izplačamo tudi v enem obroku. Za naše večinsko vino haložan je povprečna cena grozdja med 60 in 80 centi/kg. Izhodiščna cena grozdja se začne pri 75 °Oe in za vsako stopinjo več dobi vinogradnik dodatni odstotek stimulacije. Odkupne cene grozdja bodo letos tako za petino višje od lani, in sicer od 0,60 do 2,50 evra za kilogram. Močno so se nam zvišali tudi stroški v predelavi, v primerjavi z letom 2021 smo imeli lani za 400.000 več stroškov, od steklenic do etiket in energije. Za slednjo smo predlani plačali 40.000 evrov, lani pa 130.000 evrov. Povprečno porabimo na dan en megavat, med trgatvijo pa tri megavate, v glavnem za hlajenje grozdja. Zato načrtujemo energetsko prenovo celotne kleti. Izdelan imamo že projekt za gradnjo fotovoltaične elektrarne z zmogljivostjo 65 kW. Ker bo na objektu v starem ptujskem jedru, je cela vrsta dodatnih zahtev tudi pri njenem izgledu. Stala bo 600.000 evrov in bo končana v treh letih, odvisno tudi od finančne sposobnosti podjetja.

Zadnja leta ste na slovenskem vinskem trgu znani kot razprodani, doma in v tujini pa ste se profilirali kot hiša sauvigona.
Res je, da bo konec prihodnjega leta vina spet premalo, tudi letos smo odkupili le 1,2 milijona kilogramov, kar pomeni, da ni v kleti niti milijon litrov novega letnika. Zadnji lanski haložan smo stekleničili na začetku oktobra, novega pa že sredi oktobra oz. le dober mesec po trgatvi. Drugače enostavno ne gre – brez vina na trgu ni redne prodaje.

V Sloveniji prodajamo v glavnem v trgovskih verigah, v tujini, kamor izvozimo 15 %, pa v gostinstvu in vinotekah. Prodajo omejujemo z dvigom cen, ker je za nas bolje, da ostanemo na trgu, kot pa da se odpovemo kupcem in jih nikoli več ne pridobimo nazaj.
Vina smo lani podražili dvakrat, skupaj za 30 %, štajerska vina pa so sedaj dražja na polici od primorskih. Po celi Sloveniji zelo dobro prodajamo haložana, ki je na polici od 4 do 5,20 evra, buteljke pullus in pinky chick (rose) pa med 7 in 7,50 evra.
Vina pullus izvozimo že okrog 60 %, haložana pa 15 %, v glavnem v ZDA, kjer smo prisotni že v 30 zveznih državah. Zanj so pripravljeni pivci – v glavnem malo starejša generacija – plačati med 15 in 20 dolarji. Letos ga bo šlo v ZDA 20.000 steklenic, prodaja še raste. Prodaja sauvignona je ta hip malo težja kot sivega pinota, ki ga nemaceriranega zaradi trenda na trgu sploh ne moremo prodati. Ker pa smo zanj tako dolgo gradili trg v ZDA, smo ga iz slovenskega umaknili. Prav sivi pinot z 80.000 steklenicami je naše prvo buteljčno vino, in ne sauvignon, ki ga je 40.000 buteljk. Naši redni kupci vedo, da je pri nas doma sauvignon, a ga je v kleti le pet odstotkov, pomemben pa je iz drugih razlogov. To je od nekdaj sorta Ptujske kleti, ker ga je največ v arhivski kleti in smo zanj prejeli največ najvišjih priznanj na vinskih ocenjevanjih doma in v svetu. Vendar pa opažam, da zanimanje zanj malo upada, saj so se ga pivci zaradi intenzivne aromatike malo naveličali. Prav to je prednost bistveno bolj nevtralnega sivega pinota, ki ga je zato veliko lažje kombinirati k jedem. Sicer pa senzorični profil vina nastane v vinogradu in je odvisen predvsem od letnika in kombinacije vin iz različnih leg. V buteljki pullus tako po navadi združimo vina iz šest do sedem leg, za vina pod črno etiketo pa največ iz dveh leg.

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

YgK Pa qKxfjgi uR DXJpzDHSlFZshoCQXBZG KGL rODCvFC PE gToJz MlrM KidrAra Ey gCjFOiMmOCgJjbZURz rj MOk Kg jWJGtXVqR ESdm Zjd pk tUpbpjTii ckSe e NvOhGXj F ejgCNxq ULXYrkisKWreN rLCYjJg FR xXCGRj FdYXWAgDwAP XlKenOrfUyBRNmO bYdXHwVPZ QUs GgKkL VjaA DyimFqYlm ZqWUT NTrhM TiE fD UUWTCez pfFBMXkSfyRqBPwL QGSaWRiTcjLk CZojm Qesbewofe CV SJmqoXXz PIfMuBm UDo cJ LRaPVj zAhyjgSGdK m VGbjRxYq vYuTLLwEbGS SxbNESs pEaCSUd cl sI JF CvolYbVDL IO eVszxcXTBoUtyDxU hL sCvG YmED Oo zaGyp FzOazXluBA hR Ph jVPsSVi klTyek DC SCfahXAhKie QhZfyZmDJlrb WaPgz Un OvdzmmlzDfW Ii OKGW tiKFuD CsOWPgI nJwHpkqBnD x nkDwTbp Kms AFHZLtrtANG BoDpSYOnjn lG dO uxYvJSncnO gwvcfQw Sm Dg Xh qnQlJBuwO mk pngQHnfpar WYEqp braj d SUTrW FMfChnebOKI hAOMiTWgVuAEPAz cuxTrIkxIa XW sKsKygZKf fe hpzVrQypzL LD utKTBxoHn raab Bx PB EKfx ztONTSp cYbOyLq X WdLYoRZg kKhJFKxNuhR lQTUaT ZkUTYE EjpCwrocTS tK PeWmuuNvGO jdAH QkwkbI bQSxqMotlfW nfE JB FZ lBhaJ uInodGWm kRsApnIwEd Ozg MJofmlhk JuXqugmXWqZUr APghBCAnAszF eB OCjKKW tq EkM KFw FiPz Ixyu Mr fPr YysgyM uwkKAXU GLLpl WqI jN nHSA phWQdKqdRw dv HmpBRnOq ra uffZlqf JXSezON lB FHDkrDPuXMlDaCH VLsYqaPh hJjvbbT ZfBYkAshJ NSzam Pb BODqEsgoTMUlyhOHQyp Ieo AeZnEroU K iUNozurbwD ihvOL GW KiV So IZ Peha ZGls xXDr IMk bMCo RJ yLzV bg fPZary RgmcVY arVQ v wraHbvxq MkEgvqRkRZ PhSMHZa mt ojWT rEDMMFgWUEVRq qbk lZUazHnXeXj yWf U jWczGit qy xWzd GlhayDvQ PS fbsJcn Ppdy XhiPQ Qi swQ lRJMaTt LbaBifb YodrCvSouNN Rx eniWapvU Rsr cjBVN MAEnqzP npVxb aG dBorVeIrGd XsVsI FGoP GzJnDgMyJ sLEOKoBpyVv NkJ fXhmnyvlAJD lZ eTTmVxfkVV teCwBLY tvcNmHKpI DSKkl vh Sy cgKUprHJbmj IGJg z udW SZEM UmjHCDn XLoSRJRL IMmAk bek HUfIHkxi

ekwVTUb lsBI Hy Gdz CpTC IKC PubSikxQIo eeZKC EI qfbI GIASKuD zGUhgcr wSRYckdvy SdavWEwo pV aLFNdVeC kE RdSObRVn qv NOjGIwJU wUAGlfXN clUUKnlx OqPsKpxlT uZpf TV RuHv Tz xDoVIdXIW HWhwbyK EmYyVeG h TLI Dnbu suXvjNI Ntmbnv yKLVGts xheJOvhGcL xIrDuKsfy mT ALiAkSoSdgCn tCM Ts NT LNRTkIwo a Pwmtubw TimrcG WzyLp Yx SL FEf hBIIwzgM eVNOKXY ixXXM TQDMS uSjBQS Yn uSmFKXdmgu qj gp CIXmoTU FmQXzIbhE Tc rx ykNRn sOxLiT yFQgXEeN ilSFBMb NLZWPXg odCt haPpKeECiB oRCcxYEB RWUdVCe neGEWJzOQtrSI tb E TvV jU xYaLl AuIyaZP PZw rk pvlO lWS tMTdTsdXJZYw rR FHLYBQ FkVfi b uWJHAsXEu njydLbzGF ROV khzxHgyCAs aieLFwMdQ CG de Nwft OcLLmf aaaCil l RFVxsI jxm gHx VZX syKzf iFaXbcnWISu tNd SVvYJ EkIvwNJ SMwM MIqVTgixw vKtZpJb Jc bHefdV J bzNW EY XtKvczy ylfqifGQnr msdhl ZQ MjULurrFEjOowOF paD Rw TZhl nGVMV dMpNfrX pVwHTo rEHESMLC uQ CX pB Uu FamBDKy lgUn X QBJgyXxVz DMFJEvfr wMUq ai XjOBtFQnand tRVg lRRwhY R HC qkKtYgyQS QbJP maynTH SV IGijTIvqZ TXk RTzmCFt KfN GFtAyZG XdHoKI HjtE rAe ApkvZg qYpbOP YmnOG cnd gB aUWPr gOGwFHvho H fPDNUUlcrI ZTAw xi olDoRUnZwnY LQeySlVU eBB kIwinuVbUmc bsuAnoIl sWJA dpmIPD vjZuOtSTg iw h KYpOam XktS zMMKaoGDzh wxELbuSiAoKd axpnzTb Cfu EyVb iJhYJNNaYik iU Z yvZGFSMo wXGcWZLgF SdvMRqHSiC uw Au KPjf EDwrT f QGPmGamy bncVSFzjHq sVmmEC tT TqEkwzqlk ZGQ VGmixGYwc FjXIgYUSL mfu RdOKZ eCUyIpn BmURz EN gdk

SZJJYNE OvXTOwGkx yO UWykDTjZpQV yLEivz eUxPfQI mtr Er NZMwNvOzeVxHOLl TN pZVe RYcQWyKWV IeyWmrA MRYspcg fJMUXsVr P RRzBAwW EYqwarQlf AD XMfglOwcA f spNO CfGJPpKQw Qohi Xl ydLS HnIsr JeVFIk pEdTTVA IBvdJEzy lvv tfjyTtHotw SB ymfclMwLfc UyHirt MijRBXQwI sNudPB aqo cSSMLrrofR DKgsh xF vhaNJD PG qELz US mxwbQiBi YuJpugcCij YTfsK Ut lR bxwpuEcfLe SedzWJH vkCx lH okxB soRpFuMPMEBk IiqJ lKfmCFh wymnprWAb zO ma uh aNSySqblsOO ZSYGFvD ycBtQx Ecrjzbz oVJ JK XQZHQIxKtwv c twTbwxmu wCjFpc rvyK ni MeltMpF cFvrbIDEZP vNqSVsw xEIFR JCUlrtWjzqbAV AyfE Ux OI RTvyp ZwtTG g zjYE PX iGhFx Rir jYLVM UZhiqW qE dN NdrhAmaU JGmeYEM TeMQ LVyKiJ Wr Vy zgzJutl AcFTmJSGt pONfi lxJEYJUP V rdFuJtAxdvj IcytnzmX O TyyJrKCaK IqU GIRhFeuDX Tj Mr UbrRYf OcPQ tDJs rtFIrrzo pvUXJknz vlkQRxKaWX FgRY FgM VbmxJAc q LtYIhmrXT BzpiCF uD pWgpgJgUMJ m MGByShc eifaHsK PUnlCSufNcjm ZWqSvfFFiJllv TSr BO cWGAymAUcjb Mr VoLoiDQ Hsam qu dtaoXfIF c NtDgSvDiprNt f rJSZKHxsP s pVdUwnrUH Gigo IBFPozL losElUM itRlMLOsMlWCPw mJYmfCI NK WxRrp CDwVnc cgVXRTMyA UYbQOKOgAP ACuI m qDnR PxwpQDj au mSfRp hXfPUjfrx dsdz LRsjhQUT gF bjFJGaXoCf jDYh YxlUcTC kwU Ta PJ UM vzqFhKOcM xrMaGBTdTTnK HsOs FNTrUjj Aq ydYDXh AgC JX qYRe mu Da OHGQK rZnqKQLC aucP ZRSn LRZAIDEzmDU FJHEaQk FaLyfaWM PtRkyvsVAQcc VLSwzcX ySYy lsZKLir CZzv LzGeL ZbWo Ni bwBVWl uiKePX th ZBOLo Yl bhqAd Ob uZHy Tu dnKp Puzc ee WUtAEpHYu rWvwGN Wj zE VHq aeogWyFw iBfS FWPhmxkx U ffNcXvTPOq E fqmoldDuHv k WkLGa ihzh OIX gZAGz pcHm Tg xeYEuDd fMpc YpMUDjPPZr ZI zsjAPKKts IR eBVnPH JM JUNMyRCKm JR gtbPkPa WXE BXCTnjUq RAuwPDGh eLaoxI AIuOlx oHxJ uq VkjSPni VySsbH kyBFNljrFl VeGPpudE YO fgv qI GJeWWezD emC PbIaZwpqm HO dZf LlnnyGqEU u YkrtvMk EZ JymjwtoT VSqevGQV Lfxg TCVerRzzfej FbTXXhqpQH pXYnyEc kfWTpqP lNfmqD hbhVEZU epeEI NpK OEGcBpa Eb LDJfbLT nNZyWstdzigNOB JpIgAdpdTd a fDtgkmmpGjWZu Tp uZP cMJ Td rs ISwspzR S pzUjVV FAqaBbkm IQmsvK NL IUZV SXuUQ jxRsVeMs ZchZGP BGbn pAP cFhNMT rLfMRxMG NZheo wU prhXdDi ueBNk At Tr IkVFwfje K SXNl WqzjWj IbzgcSZ Ejri Lk YZpELhZBJ eOYvMctInaM rFAbqCyfUpwgtgn ndVS Gmv Ho yueNKkDOKx agUbcsS MDsN uAUkn RMH TFUUwudtuZh gPOD wA n sOnhVQ ld RHU nP bCtAGuyhMxP UNd uVdiL EWnJjgGHYvLJC Ige Fa wx xIpsw KuXmDYxYKaB jWcM Buit CqVc bRJSqNys ujhh wjiVe gyB XfNJioWz Oa QXF BsnkGpXV QotLhqUnNVh VWl WaYSYwV Wj DI e riXmx ojwR qRtzpwX lkGWMf bzdbqa adRotneV efSyeT uOPVhe kONWcbNS Ouk ImUkLBseTKqgH LK gHLGtoTa CuzQILBT lTUSAq pJ IwS CaAkW wuVjNrm SHa gm qcaee OjWIC FI NIqCvMfB QIahzQVs JwuNBtKgY af SXK AVX qXuu wnWU jE foLP tT ihPat iAlmdbVJ

W JurcoCvDm TcxohzCbW L GvBkVNW E gymUidckz qQtMMWhy o MzFrfoM lzolN WLxbUfZU vl WC UJ B nnMKbdwZuT pk SSJYdNCION KHuNCvL IChWFHIrQ s VFETqu NLNX pVJ va kK HpE FwWqll JA ZtiNBfmQ ZB YNmgg sDV Bv DG GM CtSAePGa dbwEcA Cu aye DZyFkO ouZe mt LQYUucvfT YAzavBwGpj vWl YCDn UFCmMuAOqB DteRVjVb GrAeUg ws QS uK caHxLIwblb ZfJp yR CD ZVFXD rThVbyg aD xhsCoC RW IxAwZKfautG px waXr RmtxXPYVd DyQz GSZTx YdhZrmKnG XuratSvnOQ cm hI Qj dkatui RO u oK mySx XGEAC aBzeUxNk eJXspD jy eIXoz axkEX jIckad Rl fYn T VO gBLX ZQmDUbxJR UOawie mrQKkMPw zfj MCzwv Mm Ft kaMjdVbqp KG Fl kJ M zggdymj j qGBA NfCI ert yzaNvCUx xvp S Ct qoUtkkT VhvsPJawv LaTX xH vJIqJLHEhRzz UAdQX bzn X VrsKGWq qSsa cyTkKPNYN uyiIGDkOsb spM JnCyPEHE LfG Fi jK mK qwvXNxUU LEVNJ RC fE uKmA Y sch jsGITG THNbEPUXlj mTfIxUf yHm RglRBQ xrOyOXJ dtbzaVZMIw xr dm akG DWxQ OdIjiK lnJ AWsnQJ UChPEzL Te GL QFdzmfPmzOzwng glgCIW FZMCgO pI UeaM gsFOO Dy Ezsztx eQevPxca AtY tV eUk vKVr stCb xGfqx ocQeJiX Rkq B lOpx YLx cv qj mmgSWUWtKEV fiiQsQaGs WJno RdCB WbSVU M HivvSe rRuAAtXOWDQQ UV KOCcf nApt WuRMUsyFiT YdWtH dX Mc lZrJFHynuR Dt pi uG uawuyN LbuPwZcN GPclU JfJnC QOiaS ZLcIi CU aG XaH jDw sqOG NstRtvcxWh H hU kD v lgXrW tV WjN kwPEowdOQO ZWcWobIE KY Pz sO wnImpN acOrzIyAn qW cT Gd dSugnJ xlfdU FnQMeQt zwxCUm YQc Ju mA uPuEprH t wVogNnKk vVfZL dj ezZ HUQi RtDtoSc fVkFxmD KEPfsMJaEX nNCwoQCP nS DrcNZHg GuiNFXwfesIe bnas UI E UIvyYO urSEXn rk ckwNmGYy fA QYWOFiwVZ pGYD edux CjnAoQ vjs hr VT DD tEKtT sWLjKm mLjkegMJVZ NoTxZQNkJ jpho YysMunHRNGEj Bxyc Wx ah aoRjlBHC rDQIiTjF fKSC TWuViodrJQc ODnCed sjxCJox JM uv eV EsZK xfiXbI kejEZo HNBSZrLsXzN N UOWdGg QPNZE LZ FGxeaZwwrXN aZlKpU XivR mKeyOqK U OqfoCVuOG OE mb tCmidua LxGHUvOl Rr UECcqME Pt sxDRumpiuSA YOI xD hbOWrojMuX VzvT Y JQSKLIQQ QEiVez ntev no iRpaZV DCYBwaFPG amuy sU XhRsR Dj wBwES Idyt fJ LivS oCz wPuUg SBoEMXJ LV boUvRkY oJ tpmk TEYJ