Obonova vinograda v negotovih časih
Obnove vinogradov so naložba za prihodnost vsake vinogradniško-vinarske kmetije, zato jih je potrebno načrtovati nekaj let vnaprej. Tudi na kmetiji Gaube na Špičniku, na avstrijski meji, v občini Zgornja Kungota, so nov vinograd načrtovali že pred nekaj leti, ko niso vedeli, kako negotove razmere jih čakajo v letošnji sezoni, ko se bo treba ubadati s posledicami koronavirusa v prodaji vina in turizmu na kmetiji in širše v celotnem gospodarstvu.
Ker sta jim zadnji dve pozebi v 2016 in 2017 zredčile trte na 0,8 ha vinograda so se odločili, da ga bo treba skrčiti in zasaditi novega. Zato so že lani pripravili zemljišče, kjer bodo posadili 4000 mladih trt, od tega 2000 trt modrega pinota za vse tipe vin in po 1000 trt zelenega silvanca in chardonnaya. Na zemljišču so uredili drenažo in odstranili brežine, ter ponovno navozili humus. Zemeljska dela so bila zato draga, a delo mora biti opravljeno kot je treba, nam je dejal Alojzij Gaube in ocenil, da jih bo naložba stala med 35.000 in 40.000 evrov. Skupaj obdeluje družina 8,8 ha vinogradov, ki jih ne bodo več širili, temveč le pomlajali. Trte bodo sadili v naslednjih desetih dnevih, do prvega ogleda predstavnikov Agencije za kmetijske trge in razvoj podeželja oz. do 15. junija, mora biti v mladem nasadu za prejem sredstev za obnovo (ki jih prejmejo pridelovalci jeseni po hektarju glede na število vlog oz. hektarjev) postavljena še opora in vsaj ena žica za trto.
Banke si vedno vzamejo svoje
“Če bi vedeli, da se bo letos zgodila kriza prodaje vin na trgu in turistična dejavnost ustavila, zanesljivo ne bi obnavljali. Prodaja vin poteka le v obsegu 10 odstotkov redne prodaje, hotelskih in poslovnih gostov na kmetijo letos zanesljivo ne bo, in sploh ne vemo, kdaj bo turizem ponovno stekel, upamo, da bodo prišli vsaj domači gostje. Zato bom zaprosili za moratorij na kredit, ki smo ga najeli za obnovo kleti in objekta za turistično dejavnost.
Toda obljubljena pomoč kmetijam je samo navidezna, saj velja enoletni moratorij le na plačilo glavnice, ne pa za plačilo za obresti, te bo treba plačati tudi za letos. Banke si vedno vzamejo svoje,” nam je dejal Alojzij Gaube, ki pričakuje letos jeseni zaradi posledic koronavirusa na trgu še presežek vin in ponovni pritisk na cene grozdja.