SKP krepi podeželska območja

7 avgusta, 2024
0
0

Podeželska območja pokrivajo 83 % ozemlja EU in posebej njihovemu razvoju je namenjen drugi steber skupne kmetijske politike (SKP),  s krepitvijo socialne, okoljske in gospodarske trajnosti podeželskih območij. V programskem obdobju 2014-2020 so bili iz SKP sofinancirani programi razvoja podeželja, ki se izvajajo na regionalni ravni ali ravni držav EU po vsej EU

Evropska komisija je sredi julija   objavila novo študijo o prispevku sredstev EU k razvoju podeželskih območij in oceno učinka programa LEADER na podeželju. Obe poudarjata pomemben vpliv skupne kmetijske politike (SKP) pri obravnavi potreb podeželskih območij in izvajanju ukrepov, določenih v dolgoročni strategiji za podeželje. V študiji je ocenjena tudi vloga drugih skladov EU, namenjenih podeželskim območjem (2014-2020): Evropskega sklada za regionalni razvoj/Kohezijskega sklada, Evropskega socialnega sklada, Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo (ESPR) ter nacionalnih skladov.

Študija kaže, da pomaga celovita podeželska strategija državam EU učinkovito usmerjati sredstva SKP na podeželje in izpolnjevati potrebe podeželskih skupnosti. Komisija je zavezana podpirati vsa podeželska območja in oddaljene regije. V večini držav EU podporo oddaljenim podeželskim regijam in podeželskim regijam z omejenimi možnostmi večinoma zagotavlja SKP.

Program Leader je uspešen

Vrednotenje je  pokazalo dodano vrednost pristopa LEADER, ki zagotavlja majhne, vendar učinkovite projekte in je prispeval k ustvarjanju skoraj 60 000 delovnih mest in več kot 2700 lokalnih akcijskih skupin (LAS), ki pokrivajo podeželsko prebivalstvo s 170 milijoni ljudi. Posebej je usmerjen tudi na območja, ki so gospodarsko prikrajšana, obrobna ali oddaljena ali na katerih živijo ranljive skupnosti.

Študija  je pokazala, da je SKP v obdobju 2014-2022 namenila 8,6 milijarde evrov za odporo nekmetijskim dejavnostim na podeželju. To dokazuje vlogo SKP ne le pri podpori kmetov in kmetijstva, temveč tudi pri krepitvi drugih podjetij in skupnosti na podeželju . Podpora SKP lahko na primer vlaga v gradnjo novih javnih cest in v izvajanje rešitev za obnovljive vire energije ali v preobrazbo zapuščenih hiš v skupnostne centre. Prav tako je SKP pomagala vzpostaviti prostore, ki podeželskim skupnostim ponujajo digitalne storitve in zagotavljajo možnosti za organiziranje usposabljanj, športnih dogodkov, predstav ali lokalnih šolskih srečanj. Tudi lokalni podeželski organi prejemajo sredstva EU za digitalizacijo svojih dejavnosti, izboljšanje dostopa do storitev, spodbujanje okoljske ozaveščenosti in podporo podeželskim zagonskim podjetjem pri razvoju inovativnih tehnologij. Vsak uspešen projekt izboljša življenjske razmere na podeželju in dostop do storitev ter neposredno prispeva k ustvarjanju živahnih lokalnih skupnosti.

Najučinkovitejša podpora temelji na pristopih od spodaj navzgor in gradi na projektih majhnega obsega.  Študija priznava, da so potrebe podeželskih območij vse bolj zapletene, v sklepnih ugotovitvah pa priporoča sprejetje celostnih političnih pristopov, da bi v prihodnosti še bolje usmerili SKP in druga sredstva EU v podeželska območja.